Hårdare press på bidragstagare
Arbetslösa som haft socialbidrag i mer än sex månader ska sättas i åtgärder. Vägrar de ska bidraget dras in eller minskas.
Det föreslår Ulf Westerberg som på regeringens uppdrag utrett hur man ska bryta bidragsberoendet. Bakgrunden är att det under 90-talet har blivit allt fler människor som aldrig kommit in på arbetsmarknaden och därför hänvisats till socialbidrag. Närmare hälften av de hushåll som fick socialbidrag 1998 fick det på grund av arbetslöshet. Samtidigt visar en studie i Stockholm att en fjärdedel av de arbetslösa socialbidragstagarna inte ens är registrerade hos arbetsförmedlingen.
Utredningen räknar med att det finns ungefär 30 000 personer som har varit beroende av socialbidrag i mer än sex månader utan andra sociala problem än arbetslöshet.
- De får färre erbjudanden om jobb och åtgärder än andra. De har ofta också samlat på sig väldigt många misslyckanden och passivitet, säger Ulf Westerberg, som menar att den stora efterfrågan på arbetskraft just nu ger möjlighet att göra något åt saken.
Den här gruppen ska enligt förslaget omfattas av en utvecklingsgaranti av samma slag som ungdomar i åldern 20 till 24 år. Det innebär rätt att delta i ett projekt eller en åtgärd under 12 månader. Det ska dock inte vara vilka projekt som helst, säger Ulf Westerberg.
- Det ska vara kvalitet på erbjudandet. Det ska innebära en utveckling och leda till reguljärt arbete eller studier.
Men utvecklingsgarantin innebär också krav på bidragstagarna.
- Väljer man att inte ställa upp får man inte socialbidrag, i alla fall inte på den nivå som man har i dag.
Förslaget innebär också att en del av kommunernas kostnader tas över av staten. Enligt de båda exempel utredningen räknat på skulle kostnaden för staten bli 622 eller 728 miljoner kronor per år. I det första fallet gäller en utvecklingsersättning på 2 000 kronor. I det andra handlar det om 3 400 kronor i månaden, vilket är 500 kronor över socialbidragsnormen.
NIKLAS HALLSTEDT © siftidningen 1999