Framgångsrikt arbete mot övertid i Västerbotten
SIF Västerbottens arbete mot övertid börjar ge resultat. På Amersham Pharmacia Biotech i Umeå har övertidssuttaget halverats på två år.
Innan SIF Västerbotten började jobba för mindre övertid var det som mest tio deltagare på de fackliga kurserna. Nu anmäler sig ofta 50 personer.
- Det är inte konstigare än att vi läser arbetsmiljölagen och försöker följa den, säger SIF-ombudsmannen Bo Rönnholm.
- Många blir förvånade när de får höra hur strikt lagen är. Det måste finnas särskilda skäl som är oförutsedda och tillfälliga för att övertiden ska vara motiverad enligt lagen.
Undersökningar som avdelningen gjort visar att bland de 7000 medlemmar som har jobb är fyra procent av tiden de arbetar övertid.
- Vi skulle mer än halvera arbetslösheten på sju procent om övertiden försvann, säger Bo Rönnholm.
Amersham Pharmacia Biotech som tillverkar medicinsk utrustning är det företag som kommit längst med att minska övertiden. Facket har krävt att arbetsgivaren ska kunna redovisa särskilda skäl om övertid beordras. Medlemmar som på eget bevåg jobbar över får inte hjälp av klubben att få betalt för den extra tiden.
- Cheferna har lyssnat på oss och gått med på våra krav, säger Khosrow Adibzadeh som är SIF-klubbens ordförande.
- För två år sedan var snittet 48 timmar övertid per anställd och år. 1999 kommer vi landa på 25 timmar.
Även Volvo Lastvagnar i Umeå har kommit långt. Facket har inte haft en riktigt lika hård hållning, utan satsar på att prata med de tio procent som jobbar mest övertid om riskerna.
- Medlemmarna är inte alltid tacksamma. Övertiden ger bra pengar, säger Bo Rönnholm.
- Men att riskera hälsan är ett alldeles för högt pris.
När Bo Rönnholm är ute på företag och informerar har han mött många som jobbar övertid och inte mår bra av det.
- Att jobba mycket anses som något en karl ska klara av. I dag när allt fler blir utbrända börjar vi se baksidan av det.
JOHANNA JOHNSSON © siftidningen 1999