- På sikt kan hela den svenska arbetsmarknadsmodellen försvagas. Kollektivavtalen stöttas av välfärdssystem som förhindrar en löne- och villkorsdumpning. Är det så att facket samtidigt försvagas minskar våra möjligheter att hålla emot, säger Hamskär som är sakkunnig i utredningen om lönegarantin.
De anställdas villkor vid konkurser har försämrats under lång tid, ska lönegarantin förändras ytterligare krävs en noggrann analys, anser han.
En framtida modell kan vara högre avgifter för företag i branscher där konkurser är vanliga.
- Det skulle kunna motverka företagsamhet och tillväxt, säger Ingemar Hamskär.
Svenskt Näringsliv ser en partslösning av lönegarantin som en parallell till sjuklönefrågan.
- Det ger kostnadskontroll och insyn, säger Pär Andersson som representerar Svenskt Näringsliv i utredningen. Förutsättningen för att parterna ska ta över lönegarantin är dock att hitta ett system som är samhällsekonomiskt effektivt och hållbart.
Ökade avgifter kan leda till mindre riskbenägenhet, tror Pär Andersson. Men också till att löneutvecklingen i vissa branscher bromsas.
Samtidigt befarar han att arbetsgivarnas kostnader skulle stiga om de anställdas förmånsrätt ökar genom EG-direktiv eller regeringsbeslut.
CHRISTINA SWAHN