EQUAL ska ge europeisk jämlikhet i arbetslivet
Lika möjligheter för män och kvinnor, integrering av asylsökande, underlätta att starta företag och livslångt lärande är några av rubrikerna i det nya EU-projektet Equal.
Många drabbas av diskriminering och utestängning i arbetslivet. Skälen kan vara många men effekterna blir inte sällan kännbara för såväl individen som samhället. Europeiska socialfonden (ESF) startar nu ett nytt projekt för att finna vägar och arbetssätt att underlätta för människor att komma in i eller fortsätta sitt yrkesliv.
Projektet ska pågå i fem år och Svenska EFS-rådet är svensk myndighet för Equal. EU-kommissionen bidrar via Europeiska Socialfonden med ett stöd till Equal i Sverige på 688 miljoner kronor.
Då projekt inom Equal ska ha nationell medfinansiering med 50 procent har Svenska ESF-rådet begärt att svenska regeringen stödjer programmet med 344 miljoner kronor. Av de uttalanden som hittills kommit från regeringen kan man dra slutsatsen att detta villkor kommer att uppfyllas. Ulrica Messing är ansvarigt statsråd för de europeiska programmens genomförande i Sverige.
- Jag tycker att det här är ett av de bästa program vi har fått fram inom EU. Att låta alla få vara med är det bästa sättet att få tillväxt i vårt land, säger Ulrica Messing.
Ambitionen med Equal är att påverka och förändra attityder i samhället för att skapa ett jämställt och för alla öppet arbetsliv.
Till skillnad från flera andra EU-program måste minst två olika, så kallade aktörer, gå ihop om ett Equal-projekt. Det kan vara till exempel ett företag och en skola eller en myndighet och en eller flera organisationer.
Läs mer på: http://www.esf.se
GUNNAR HÄGG© siftidningen 2000