Hoppa till huvudinnehåll
Arkiv

10 000 tjänstemannajobb kan försvinna utomlands

Sifs chefsekonom Nils-Åke Carlsson befarar att allt fler svenska företag väljer att flytta ut administrativa funktioner till Östeuropa och Indien.<br />
Publicerad
Enligt en ny undersökning som konsultfirman Informatic Strategic Advisors gjort planerar en tredjedel av alla svenska storföretag att flytta ut IT-tjänster. Nils-Åke Carlsson är inte förvånad över uppgiften.
- Vi har sett vad som händer i amerikanska företag. Nu börjar det komma till Sverige. Klassiska tjänstemannauppgifter åker ut. Utöver IT är det ofta ekonomi och administration, alltså många kvinnojobb, säger han.
Drastiska förändringar väntar. Upp till tiotusen tjänstemannajobb kan försvinna utomlands under en fyraårsperiod, gissar Nils-Åke Carlsson.
- För Sverige som land är det oroande. Det är på näringslivet vi bygger vår välfärd. Om många jobb flyttas ut blir det svårt att senare återställa kompetensen. Jag anser att regeringen är alldeles för nonchalant.
Men det finns inga enkla lösningar för att hindra utflyttningen. Företagens ambition är att sänka kostnaderna.
- Det hjälper inte att skrika nej nej nej. Vi får satsa på det sega dag till dag-arbetet. Man måste gneta för att utveckla företag. Problemet är att många företag har tappat tron på sin egen förmåga. Ericsson, till exempel, gav upp. Tron har förskjutits så att företagen tror att det är bättre att satsa någon annanstans, säger Nils-Åke Carlsson.
- Vi kan bara bli lite bättre, och hitta nya produkter. Det finns en väldig potential i de grupper som Sif organiserar. Jag har en optimistisk grundsyn.

LINDA SVENSSON

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arkiv

Sparkad Pridegeneral kräver skadestånd

I december fick festivalgeneralen för Malmö Pride sparken. Nu stämmer Unionen arbetsgivaren och kräver 150 000 kronor i skadestånd.
David Österberg Publicerad 15 april 2019, kl 15:44
Johan Nilsson/TT
Den avskedade festivalgeneralen tillbakavisar anklagelser om att ha misskött sin anställning. Johan Nilsson/TT

Föreningen Malmö Pride bildades 2015 och arrangerar den årliga Pridefestivalen i Malmö. En av grundarna, en nu 34-årig man, valdes till ordförande och året därpå blev han också general för festivalen.

Men förra året uppstod flera konflikter i föreningen. Festivalgeneralen fick bland annat kritik för att han både var ordförande för föreningen och anställd av den. Han kritiserades också för att förutom sin lön ha fått provision på intäkterna till Pridefestivalen och för att ha dålig koll på organisation och administration.

Föreningen och Malmö stad – en av festivalens största finansiärer – lät då en revisionsfirma granska hur föreningen hade skötts. Utredningen visade att styrelsen delvis misskött sitt arbete. Revisorn anmärkte bland annat på föreningens bokföring och på dess interna kontroll. 

Den sista oktober förra året höll Malmö Pride ett extra årsmöte och vid det byttes hela styrelsen ut. Då utsågs också en ny ordförande och 34-åringen fick fortsätta som festivalgeneral.

Kort därefter blev han dock avstängd från sin tjänst och i början av december fick han sparken. Styrelsen ansåg bland annat att han borde ha tecknat ett ramavtal med Malmö stad, att han brustit i sin rapportering till styrelsen och misskött organisation och administration.  

Men nu stämmer Unionen arbetsgivaren och vill att Arbetsdomstolen förklarar att avskedandet är ogiltigt. Unionen kräver också att föreningen betalar 34-åringen 150 000 kronor i skadestånd.

Enligt stämningsansökan tillbakavisar 34-åringen att han misskött sin anställning och påpekar att den gamla styrelsen inte hade några invändningar mot hur han skötte sitt arbete. Han anser också att den nya styrelsen blandar samman vad han gjort som ordförande med vad han gjort som anställd och att den främst fokuserar på saker som hänt innan den nya styrelsen tillträdde.