Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Unionen kräver jobbet tillbaka för dömd tjuv

En tillsvidareanställd man på ett fastighetsbolag i Göteborg avskedades för att ha sålt stöldgods på arbetsplatsen. Unionen anser att avskedandet är ogiltigt och stämmer nu företaget.
Kamilla Kvarntorp Publicerad
Man leds av häktespersonal.
Mannen på bilden har inte med artikeln att göra. Foto: Fredrik Persson/TT

Mannen, som arbetade med fastighetsförvaltning, anställdes 1998 och avskedades i juni i år. Mannen dömdes till fängelse i ett år och åtta månader för grov stöld, häleri och brott mot vapenlagen. Enligt domen, som har överklagats till hovrätten, har mannen stulit snus och sedan sålt det vidare. Snuset ska mannen ha stulit tillsammans med en anställd på Swedish Match i Göteborg. De två männen kom över 57 600 snusdosor värda 2,1 miljoner kronor.

– Påståendet från vår sida är att det inte har funnits skäl för att avskeda honom. Mannen bestrider att han har sålt stöldgods. Han bestrider också att han har gjort sig skyldig till stölden av snus, säger förbundsjurist David Hellman.

Unionen kräver nu att mannen får skadestånd på 150 000 kronor, ersättning för förlorad lön och jobbet tillbaka.

Unionen lämnade in stämningsansökan till Arbetsdomstolen i tisdags, den 25 september. Nästa steg blir att arbetsgivaren kommer in med svaromål, där skälen till att mannen avskedades preciseras. Det beräknas ta tre, fyra veckor.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Frågade om en privat tjänst – blev avskedad

Mannen frågade sin kollega om han kunde hämta en vattenspridare under arbetstid, som han köpt privat. Det uppskattades inte av företaget han jobbade på, som gav honom sparken.
Lina Björk Publicerad 18 september 2025, kl 09:12
Skylt på arbetsdomstolen
Mannen bad sin kollega om en privat tjänst, vilket resulterade i att han blev av med jobbet. Foto: Claudio Bresciani / TT

Mannen jobbade som lagerarbetare och sedan produktionsledare på grossistföretaget Martin & Servera när han i våras blev avskedad. Orsakerna var enligt företaget: han hade avvikit från arbetsplatsen under instämplad tid, han hade inte stämplat in sina kollegor på rätt sätt, han hade orsakat bristande arbetsmiljö och slutligen hade han bett medarbetare om privata tjänster. 

Mannen själv har gett förklaringar till händelserna. Bland annat har han åkt hem på raster och följt med sitt barn till sjukhus under arbetstid, men alltid kommunicerat det med sina chefer. 

Saknade avtal för nattarbete

Grossistföretaget saknade tillfälligt avtal för nattarbete. Men enligt Unionens stämningsansökan har anställda varit pressade att bli klara med sitt plock av varor under kvällsskiftet, även om midnatt ibland passerats. Den tiden har tagits ut i ledighet eller ersättning efteråt. Det har hanterats likadant av alla andra produktionsledare och registrerad tid har även godkänts av attesterande chefer. 

Den dåliga arbetsmiljön anser arbetsgivaren att mannen orsakat genom att bestraffa vissa medarbetare, medan han själv anser att han ställt rimliga krav på anställda som inte gjort sitt jobb. 

Slutligen är det en vattenspridare som orsakat mannen problem. När en arbetskamrat skulle göra en körning till Norrköping frågade produktionsledaren om kollegan kunde tänka sig att ta med en vattenspridare tillbaka som han köpt privat. Kollegan svarade ja. 
Händelsen tillsammans med arbetsgivarens andra argument gjorde att mannen avskedades i maj. 

Unionen stämmer i AD

Avskedande får ske om arbetstagaren grovt har åsidosatt sina åligganden mot arbetsgivaren, vilket Unionen inte anser att medlemmen har gjort. Unionen stämmer därför arbetsgivaren på 190 000 kronor i allmänt skadestånd och vill att domstolen förklarar avskedandet ogiltigt. 

Kollega har sökt Martin & Servera som inte vill kommentera ärendet.