Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Tog en macka – förlorade jobbet

En del glider runt på en räkmacka. Andra åker ut på grund av en skinksmörgås. Flygbolaget Ryanair har sparkat en anställd sedan han utan lov tagit en macka. En svensk arbetsgivare skulle inte kunna göra på det viset, enligt Unionen.
Ola Rennstam Publicerad
Colourbox
En anställd på Rynair tog en macka utan att be om lov. Då fick han sparken. Colourbox

Nyligen utsåg Kollega jobbetsom kabinanställd på Ryanair till det yrke vi minst av allt vill ha. Arbetsvillkoren på det irländska flygbolaget lämnar en hel del övrigt att önska och nu har man utmärkt sig igen.

När en anställd tog en skinkmacka som var avsedd för försäljning utan att be om lov fick han sparken. Enligt uppgifter till den spanska tidningen El Pais hävdar bolaget att mannen brutit mot bolagets regler om att personal dels måste be om lov innan de tar mat som är tänkt att säljas och dels betala för den. Enligt flygbolaget kostar smörgåsen 5,50 euro.

– Att ta en enstaka macka är inget man kan förlora jobbet för i Sverige, det är ett för lågt belopp. Men det är egentligen inte beloppet i sig som är viktigt utan att man har missbrukat sin förtroendeställning, vilket Arbetsdomstolen ser strängt på. Alltså att det är en medveten och uppsåtlig handling, säger Elisabet Ohlsson, förbundsjurist på Unionen.

Även om svenska arbetsgivaren inte kan avskeda någon som tillskansat sig en gratismacka är det givetvis inte fritt fram.
– Man kan definitivt få en varning, för att ta en macka utan lov är inte heller okej i Sverige, det vill säga om arbetsgivaren gjort det väldigt tydligt, säger Elisabet Ohlsson.

Den Ryanairanställde mannen, som arbetat på flygbolaget sedan 2007, har försökt driva ärendet rättsligt sedan 2011. Enligt Svenska Dagbladet tog domstolen i Madrid emot hans stämning, men ärendet avskrevs eftersom spansk arbetsdomstol inte kan ta upp ärendet eftersom mannen var anställd på Irland.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Nekades rehab – fick sparken

En sjukskriven IT-utvecklare nekades rehabinsatser från arbetsgivaren. När Unionen blev inkopplat påstod företaget att mannen inte längre jobbade kvar. Ett avsked, menar facket som nu stämt IT-bolaget.
Ola Rennstam Publicerad 2 september 2025, kl 13:04
En sjukskriven IT-utvecklare i Stockholm nekades rehabilitering och avskedades utan uppsägningshandling. Unionen stämmer nu arbetsgivaren för brott mot LAS och kräver skadestånd. På bilden syns en IT-utvecklare i en serverhall.
IT-bolaget nekade medarbetaren rehabiliteringsinsatser och dök inte upp på rehabmöte med Försäkringskassan. När Unionen ville diskutera saken med bolaget meddelade ledningen att mannen inte jobbade kvar.
Foto: Colourbox

Hösten 2024 blev en IT-utvecklare på ett Stockholmsföretag sjukskriven på grund av psykisk ohälsa. När Försäkringskassan bokade in ett rehabiliteringsmöte med arbetsgivaren visade det sig att företaget inte ville delta. Bolaget upprättade heller ingen rehabiliteringsplan, vilket man är skyldig till enligt lag (se faktaruta) och ingen chef följde upp hur medarbetaren mådde.

Bolaget: ”Olovlig frånvaro”

Företaget hävdar att IT-utvecklaren varit olovligt frånvarande från arbetet men det tillbakavisas av Unionen.

Annika Jonasson
Annika Jonasson

– Vår medlem har inte varit olovligen frånvarande, däremot har han missat att lämna in ett läkarintyg, vilket har sin grund i hans hälsotillstånd. Arbetsgivaren har haft god kännedom om hans sjukdomshistorik och att han var sjukskriven, säger Annika Jonasson, förbundsjurist på Unionen, som företräder mannen.

Hon påpekar vidare att arbetsgivaren borde ha utrett varför läkarintyget inte lämnades in.
– I det här fallet har arbetsgivaren inte vidtagit några rehabiliteringsinsatser eller någon plan för återgång.

Unionen: ”Orimligt”

När Unionens ombudsman kallade till förhandling med företaget meddelade bolaget att IT-utvecklaren inte längre jobbade kvar, detta på grund av den olovliga frånvaron.
– Det är ett agerande som vi anser vara jämförbart med ett avskedande, säger Annika Jonasson.

Enligt Unionen har IT-utvecklaren inte fått någon uppsägningshandling som visar att anställningen upphört. Nu har förbundet stämt arbetsgivaren för brott mot las, lagen om anställningsskydd, och kräver 150 000 kronor i skadestånd till medlemmen.

– Det är helt orimligt att avsluta en anställning för en sjukskriven medarbetare, som på grund av sitt hälsotillstånd, inte haft möjlighet att skicka in ett läkarintyg, säger Annika Jonasson.

Fotnot: Kollega söker företaget för en kommentar.

Arbetsgivaren skyldig att rehabilitera

  • Den som är sjukskriven har rätt till ett förstärkt anställningsskydd. Det innebär att arbetsgivaren – i princip – inte får säga upp medarbetaren på grund av din sjukdom.
  • Arbetsgivaren har ett långtgående rehabiliteringsansvar, en skyldighet att bidra till att medarbetaren kan gå tillbaka till arbetet.
  • Arbetsgivarens skyldighet att rehabilitera är densamma oavsett om ohälsan uppkommit till följd av arbetet eller om den har andra orsaker. Arbetsgivaren har dock inte några skyldigheter att rehabilitera medicinskt.
  • Arbetsgivaren är skyldig att ta fram en plan för återgång i arbete – en rehabiliteringsplan –om det förväntas ta mer än 60 dagar innan medarbetaren är helt tillbaka i arbete.
     

Arbetstagare skyldig att medverka

  • En arbetstagare är skyldig att medverka till sin egen rehabilitering. Det innebär att vara villig att testa olika åtgärder som arbetsgivaren föreslår, att komma till möten och kommunicera med sin chef. 

KÄLLA: Unionen och Försäkringskassan