Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsmiljö

Volvo PV sätter in knarkhundar

Sedan tidigare drogtestar Volvo PV anställda. Nu går man ett steg längre och låter fabriken i Olofström genomsökas av knarkhundar.
- Först blev jag förvånad, det lät så drastiskt. Men det råder nolltolerans mot droger på arbetsplatsen, säger Joakim Ravemyr, Unionenklubbens ordförande.
Niklas Hallstedt Publicerad

Framöver kommer hundar att genomsöka Olofströmsfabriken på jakt efter droger. Kontrollerna kommer att ske när de anställda inte är på plats.

Det är nästa steg i arbetet att säkra att företaget är ”grönt”, säger Jonas Knutsson, informatör på Volvo, till Expressen. Sedan tidigare testas personalen, nu vill företaget säkra att lokalerna är drogfria också. Enligt Jonas Knutsson handlar det om ett förebyggande arbete som även facken är helt införstådda med.

Joakim Ravemyr bekräftar den saken. Såvitt han vet har det aldrig uppdagats att någon varit narkotikapåverkad på jobbet.

- Men är det nolltolerans så är det. Och det här är en ganska intensiv arbetsplats, i alla fall ute på verkstadsgolvet. Vi hanterar mycket plåt, det skulle kunna bli mycket allvarligt om man inte är skärpt.

Joakim Ravemyr anser inte att genomsökandet med hundar skulle krocka med de anställdas integritetsskydd. Skulle en hund markera ett fynd i exempelvis ett skåp kommer innehavaren tillkallas och själv få möjlighet att öppna.

Metoden med knarkhundar är dock inte ny för företaget. På andra orter har hundar satts in tidigare, berättar Sören Carlsson som är Unionenordförande på Volvo PV i Göteborg.

- Förut har det varit lite periodiskt, men nu ska det bli mer kontinuitet. Det handlar om en ren försiktighetsåtgärd.

Enligt Sören Carlsson står facket helt bakom användandet av både drogtester och knarkhundar.

- Det handlar om säkerhet, många av oss kör bil i tjänsten, andra kör maskiner och det får inte gå fel.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsmiljö

Hotet mot Paradox: Skulle tända eld på kontoret

En person hotade att tända eld på Paradox Interactives kontor i Stockholm och knivhugga anställda, enligt företagets polisanmälan. Efter hoten förstärktes bevakningen kring arbetsplatsen.
– Att hotet riktades så direkt mot kontoret var obehagligt, säger Gustav Palmqvist, ordförande för Unionens klubb på Paradox.
Lina Björk Publicerad 22 oktober 2026, kl 06:30
Delad bild med ett strategispel på en datorskärm och ett porträtt av Unionens klubbordförande på Paradox Interactive.
Efter hoten förstärktes bevakningen kring Paradox Interactives kontor i Stockholm. Enligt Gustav Palmqvist, ordförande för Unionens klubb på företaget, har oron bland de anställda nu minskat. Foto: Magnus Hjalmarson Neideman/TT

För några veckor sedan utsattes spelutvecklaren Paradox Interactives Stockholmskontor för hot från upprörda spelare.  Bakgrunden är att Paradox på den sociala plattformen Discord förbjudit en spelare att använda en bild på Turkiets första president Kemal Atatürk. 

Enligt Paradox har de en regel som inte tillåter att man har riktiga historiska personer som profilbilder.  Paradox moderator ska också ha kallat Atatürk för "kontroversiell", vilket väckte en våg av mycket starka känslor hos vissa. 
 

Hotet: skulle tända eld på arbetsplatsen

Enligt polisanmälan kommer hotet bland annat från en person som skrivit att man vid lunchtid ska gå in på arbetsplatsen i Stockholm och tända eld på lokalen. 

Om man inte skulle lyckas med det ska personen stå utanför ingången med en kniv och vänta på personal att knivhugga. 

Personen ska även ha lagt ut bilder på ingången till arbetsplatsen på sociala medier. 

Att spelföretag orsakar känslor är inte helt ovanligt. Framför allt kring släpp av nya spel. Men hot av den här digniteten är ovanligare. 

– Vi exponeras för en stor del av världen. Men att hotet riktas så här direkt mot kontoret var obehagligt. Det var skönt att arbetsgivaren tog det på allvar och satte in resurser direkt, säger Gustav Palmqvist, Unionens klubbordförande på Paradox. 

Extra bevakning efter hoten mot Paradox

I samband med hoten sattes extra bevakning in kring kontoret på Södermalm. 

Händelsen är anmäld till polisen och Arbetsmiljöverket. I den sistnämnda framgår att hoten varit riktade både mot företaget i allmänhet, kontoret i Stockholm och enskilda medarbetare. 

Hur mår de anställda idag? 

– Nu tycker jag att oron har lagt sig lite. Anställda reagerade väldigt olika på hoten, vi är många nationaliteter som jobbar här med olika bakgrund och erfarenheter, så vissa tog det hårdare än andra. 

Paradox ändrade reglerna för profilbilder

Paradox har efter detta infört nya regler för profilbilder för det aktuella spelet ”Hearts of Iron IV”. Verkliga bilder av politiska eller militära personer födda efter år 1800 får inte längre användas. Porträtt hämtade från själva spelet är däremot tillåtna, med undantag för framträdande ledare i Nazityskland. 

Paradox Interactive

  • Svenskt spelbolag med huvudkontor på Södermalm i Stockholm.
  • Utvecklar och ger ut främst strategi- och managementspel, däribland Hearts of Iron IV.
  • Har enligt företaget fem spelutvecklingsstudior i fem länder.