Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsmiljö

Styr datorn med rösten

När smärtan i underarmarna blev så svår att Mikael Gustafsson inte längre kunde jobba med mus och tangentbord blev han riktigt orolig. "Hur ska jag kunna jobba som politisk sakkunnig om jag inte kan använda datorn?"
Åsa Frisk Publicerad

En IT-intresserad arbetskamrat hade hört talas om röststyrning och 2005 fick Mikael Gustafsson VoiceXpress installerat på sin dator. Sen dess pratar han med datorn.

- Det fungerar otroligt bra. Det krävs lite tålamod i början och visst kan det upplevas som lite krångligt att komma igång. Men egentligen är det inte svårare än när man första gången ska lära sig vilket mjukvaruprogram som helst.

VoiceXpress är ett dataprogram som lägger sig som ett skal över övriga officeprogram för att kunna styra dem. Genom ett headset med av- och påknapp pratar man med datorn. För att datorn ska kunna förstå och lära känna din röst krävs att man läser upp exempeltexter för programmet. Man kan också låta programmet analysera texter som man skrivit. På så sätt lär sig programmet ens sätt att uttrycka sig samt nya ord, uttryck och ordvändningar. Då förbättras taligenkänningen hela tiden.

- Man måste göra en grundtalarprofil för att få datorn att känna igen din röst, dialekt och din personliga stil. Du kan också lägga in olika makron så att du kan få datorn att föra in färdiga fraser genom att bara säga ett ord, säger Kalle Wannberg från XnX Data, leverantör av VoiceXpress.

Kalle Wannberg demonstrerar genom att i sitt headset säga "Öppna Word Nu ska jag berätta för tidningen Kollega vad röststyrning är Punkt Ny rad"

Som ett slags trolleri skrivs det på skärmen exakt det som Kalle just sa. Med punkter och allt. Och fort går det!
- Jag kan också formatera text. Om jag till exempel vill kursivera eller feta några ord säger jag bara det, säger Kalle Wannberg.

Han talar med datornFör Mikael Gustafsson betyder röststyrning att han kan fortsätta jobba som trafikpolitisk sekreterare i riksdagen men han säger också att det har underlättat privatlivet.
- I licensen ingår att man får installera programmet på två datorer så jag har även detta på min hemdator, säger Mikael Gustafsson.

Fakta

Att köpa in VoiceXpress kostar 13 900 kronor exklusive moms. Då ingår programmet, headset och två halvdagsutbildningar. Läs mer på www.xnxdata.se

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsmiljö

Miljonböter för Gröna Lund efter dödsolyckan

En kvinna dog och flera skadades när Jetline spårade ur på Gröna Lund. Nu har nöjesparken dömts till att betala 5,2 miljoner kronor, enligt en dom i Stockholms tingsrätt.
Ola Rennstam Publicerad 28 januari 2026, kl 12:43
Jetline på Gröna Lund.
Gröna Lund döms till att betala 5,2 miljoner kronor i böter efter Jetline-olyckan som inträffade i juni 2023. Pontus Lundahl/TT

Olyckan i Jetline inträffade en sommardag i slutet av juni 2023. En kvinna dog och flera skadades allvarligt sedan en bärarm på berg-och dalbanan brustit mitt under färden. Statens haverikommission pekade i sin slutrapport ut flera allvarliga brister som ledde fram till olyckan.

Åklagaren Christer B Jarlås hade yrkat på totalt 12 miljoner i företagsböter för Gröna Lund, och ytterligare tre miljoner vardera till två underleverantörer som nöjesparken hade köpt reservdelarna av.

Nu har Stockholms tingsrätt kommit med sitt avgörande kring ansvaret för dödsolyckan. Gröna Lund döms till företagsböter om 5 miljoner kronor, för vållande till annans död och kroppsskada.

Tingsrätten dömer underleverantören, Göteborgs Mekaniska, att betala 1,3 miljoner kronor i böter. Domstolen slår fast att bolaget har agerat oaktsamt genom att ta sig an ett jobb de inte haft förutsättningar eller kompetens för. Det tredje bolaget frikänns helt.

Läs vår intervju med Gröna Lunds vd Jan Eriksson där han berättar om sina upplevelser från dagen då olyckan inträffade.