Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsmiljö

Styr datorn med rösten

När smärtan i underarmarna blev så svår att Mikael Gustafsson inte längre kunde jobba med mus och tangentbord blev han riktigt orolig. "Hur ska jag kunna jobba som politisk sakkunnig om jag inte kan använda datorn?"
Åsa Frisk Publicerad

En IT-intresserad arbetskamrat hade hört talas om röststyrning och 2005 fick Mikael Gustafsson VoiceXpress installerat på sin dator. Sen dess pratar han med datorn.

- Det fungerar otroligt bra. Det krävs lite tålamod i början och visst kan det upplevas som lite krångligt att komma igång. Men egentligen är det inte svårare än när man första gången ska lära sig vilket mjukvaruprogram som helst.

VoiceXpress är ett dataprogram som lägger sig som ett skal över övriga officeprogram för att kunna styra dem. Genom ett headset med av- och påknapp pratar man med datorn. För att datorn ska kunna förstå och lära känna din röst krävs att man läser upp exempeltexter för programmet. Man kan också låta programmet analysera texter som man skrivit. På så sätt lär sig programmet ens sätt att uttrycka sig samt nya ord, uttryck och ordvändningar. Då förbättras taligenkänningen hela tiden.

- Man måste göra en grundtalarprofil för att få datorn att känna igen din röst, dialekt och din personliga stil. Du kan också lägga in olika makron så att du kan få datorn att föra in färdiga fraser genom att bara säga ett ord, säger Kalle Wannberg från XnX Data, leverantör av VoiceXpress.

Kalle Wannberg demonstrerar genom att i sitt headset säga "Öppna Word Nu ska jag berätta för tidningen Kollega vad röststyrning är Punkt Ny rad"

Som ett slags trolleri skrivs det på skärmen exakt det som Kalle just sa. Med punkter och allt. Och fort går det!
- Jag kan också formatera text. Om jag till exempel vill kursivera eller feta några ord säger jag bara det, säger Kalle Wannberg.

Han talar med datornFör Mikael Gustafsson betyder röststyrning att han kan fortsätta jobba som trafikpolitisk sekreterare i riksdagen men han säger också att det har underlättat privatlivet.
- I licensen ingår att man får installera programmet på två datorer så jag har även detta på min hemdator, säger Mikael Gustafsson.

Fakta

Att köpa in VoiceXpress kostar 13 900 kronor exklusive moms. Då ingår programmet, headset och två halvdagsutbildningar. Läs mer på www.xnxdata.se

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsmiljö

Från quiet quitting till revenge quitting

När statsepidemiologen Magnus Gisslén i slutet av sommaren sa upp sig med dunder och brak följde han en ny trend i arbetslivet – revenge quitting. Han använde uppsägningen för att visa sitt missnöje med arbetsgivaren.
Publicerad 3 oktober 2025, kl 06:01
Quiet quitting och revenge quitting som nya arbetslivstrender i Sverige. Tecknad bild på man med slips som slår sönder sitt skrivbord.
Fenomenet revenge quitting sprider sig på arbetsmarknaden när anställda öppet markerar missnöje med dåliga arbetsvillkor. Illustration: Colourbox.

I en video på Linkedin riktade Gisslén hård kritik mot sina chefer – och ifrågasatte Folkhälsomyndighetens förmåga att hantera en framtida pandemi.

– Med mitt engagemang i denna fråga har jag blivit så pass obekväm för myndigheten att man nu inte vill att jag fortsätter. Jag har därför valt att säga upp mig, förklarade han.

Tre skäl till varför anställda säger upp sig med buller och bång

Statsepidemiologens dramatiska avgång kan i stora stycken sorteras under begreppet revenge quitting – hämnduppsägning – en modell för uppsägning som fått spridning det senaste året. I en artikel i tidskriften Forbes tidigare i år anger psykologen Travers Mark tre skäl till varför anställda väljer att markera sitt missnöje och lämna jobbet med buller och bång:

•  Utbränd på grund av hård arbetsbelastning.

• Förväntningar på arbetsplatsen som inte infriats.

• Låg tolerans för dåliga arbetsvillkor.

Axel Gruvaeus.
Axel Gruvaeus. Foto: Kairos Future.

Axel Gruvaeus, analytiker och framtidsstrateg på Kairos Future, menar att fenomenet skulle kunna förstås som ett uttryck för en alltmer individualiserad arbetsmarknad.
– Du har höga krav på din arbetsgivare och känner kanske inte en lojalitet som gör att du stannar kvar på jobbet. Om dina förväntningar inte möts kan det leda till att du slutar, säger han.

I ett mer individualiserat samhälle är det fler som bygger sitt varumärke på sociala medier och vill ha kontroll över berättelsen om sig själv. Då kan det också ligga närmare till hands att säga upp sig på ett sätt som märks, menar Axel Gruvaeus.

Quiet quitting eller revenge quitting – vad är skillnaden?

I rapporten ”Svenskarna, vardagen och meningslöshetens mörker” visar Kairos Future att det 2023 endast var 18 procent av den arbetsföra befolkningen som tyckte att jobbet är en viktig källa till mening i livet. Andelen har sjunkit stadigt sedan början av 1980-talet.

Den som tycker att arbetet är meningslöst kan i vissa fall välja att jobba kvar, men med ett avtagande engagemang. Då är det snarare quiet quitting än revenge quitting det handlar om.
– Man kanske inte anstränger sig lika mycket eftersom man inte tycker att det lönar sig.

Brist på utvecklingsmöjligheter ökar missnöjet

I rapporten konstaterar Kairos Future att de personer som upplever livet som meningslöst oftare verkar vara fast i jobb som uppfattas som att de inte ger möjlighet att utvecklas.
– Apropå den breda samhällsdiskussionen om kompetensbrist är detta intressant. Möjligheten att utvecklas bör vara en viktig fråga att ta tag i på arbetsmarknaden, säger Axel Gruvaeus.

Flexibilitet som nyckel till att behålla talanger

Revenge quitting kopplas framför allt till yngre anställda, men också till mellanchefer som pressas av krav från både medarbetare och högre chefer. I uppsägningen finns ofta ett tydligt budskap till arbetsgivaren: utveckla verksamheten, lyssna på personalen, var mer flexibel.

Annars väntar en högljudd sorti inför öppen ridå. 

Text: Torbjörn Tenfält