- Jag har alltid trott att det är så här det fungerar. Därför blev jag väldigt snopen när förbundet tidigare inte gjorde något. Alla har varit väldigt frustrerade.
Juridiskt har det varit svårt att komma åt företagets agerande att säga upp lokala överenskommelser och under hot om uppsägning tvinga de anställda att skriva på avtal med lägre lön och sämre villkor.
- Hela fackföreningsrörelsen kan känna sig lättad. Det är ett hot för alla om ett företag kan göra så här. Man måste sätta ned foten.
Säljarna kräver ett stopp för lönesänkningar och vill ha löneökningar i nivå med andra slutna avtal. Däremot inser de att de kan tvingas acceptera ändrade arbetsförhållanden, bland annat en ny säljorganisation och helgarbete.
- Sedan är det viktigt att skydda oss så att det här inte händer igen om tre år, säger Mikael Hernström.
LINDA SVENSSON