Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsmiljö

SAS-personal får ny arbetsgivare

SAS säljer ut sin marktjänst för att minska sina fasta kostnader. Planen är att outsourca tjänsten till Aviator, som i så fall blir ny arbetsgivare för 650 medarbetare i Sverige. Men Unionenklubben på SAS är rädd att de anställdas tuffa arbetsvillkor blir ännu tuffare hos Aviator.
Linnea Andersson Publicerad
JOHAN NILSSON / TT
Personalen på Arlanda och i Göteborg och Malmö får ny arbetsgivare när SAS säljer ut sin marktjänst. JOHAN NILSSON / TT

I förra veckan presenterade SAS Ground Handling (SGH) tillsammans med Aviator en avsiktsförklaring som innebär att Aviator ska ta över SAS marktjänst. Det gäller stationerna Arlanda, Göteborg, Malmö, Köpenhamn och Oslo. På övriga stationer i Skandinavien är diskussionerna mellan flygbolaget och externa bolag redan igång, eller så är övertagandet redan ett faktum.  

I Sverige är det sammanlagt 650 medarbetare som får en ny arbetsgivare.

- Trots invändningar från medarbetare och fack har SAS sedan lång tid tillbaka beslutat att outsourca. Personalen är luttrad i den här frågan, jag vet inte hur länge vi har talat om outsourcing, säger Sven Cahier, ordförande i Unionens tjänstemannaförening på SAS.

Facket menar att det finns uppenbara fördelar med att företaget har kvar marktjänsten, som enligt dem är en del av kärnverksamheten. Som Kollega skrivit tidigare har SAS haft höga sjuktal de senaste åren. Situationen var enligt facket så illa att man anmälde sin arbetsgivare till Arbetsmiljöverket 2013. Efter anmälan blev en av påföljderna att SAS genomförde en enkät bland personalen.

- Resultaten var katastrofala. Vi har dels problem med sjukdom, dels med att orka jobba på grund av skiftgången.

På samtliga av SAS arbetsplatser finns lokala avtal som löser schemaläggningen av skiftarbetet. Sven Cahier önskar dock att Unionen hade jobbat mer för att få in bättre arbetstidsvillkor i det centrala avtalet då han ser en risk att Aviator, i sin iver att rationalisera och göra större vinster, förhandlar bort de lokala avtalen och drar ner på personal.

- Vi ser helt klart en oro att dagens arbetsvillkor, som inte är tillräckligt bra, försämras ytterligare.

Trots kritiken uttrycker Unionenklubben ändå en förhoppning om att Aviator snarare ska lära sig av SAS än tvärtom.

- Aviator har inte alltför bra rykte från Norge och det är SAS medvetet om. Men om de tar över Ground Handling i Sverige, Norge och Danmark så blir det definitivt en större del än de sköter i dag. Förhoppningsvis kommer kvaliteten som finns inom SAS att tas in i Aviator eftersom vi är mer kunniga, i stället för att de för över sitt kunnande till oss.

Generellt sett är kundverksamhet, det vill säga flygbolagsverksamhet och marktjänsten, inte särskilt lönsamt, enligt Sven Cahier. Bolag som Airbus och Boeing tjänar däremot pengar på flygplanstillverkning.

Aviator:

Aviator bildades 2010 och sköter i dag marktjänst på 23 olika flygplatser runt om i Skandinavien och Storbritannien. Bolaget har cirka 3 400 anställda och ägs till största del av riskkapitalbolaget Accent Equity.

Aviator.eu

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsmiljö

”Arbetsgivaren vinner på att stötta vid skilsmässa”

En skilsmässa kan försämra koncentrationen, minnet och förmågan att fatta beslut på jobbet. Arbetsgivare tjänar på att erbjuda stöd och vara flexibla, enligt specialistpsykologen Anna Wickberg.
Lena Michanek Publicerad 30 september 2026, kl 05:59
Specialistpsykolog Anna Wickberg står utomhus på en stadsgata.
Specialistpsykologen Anna Wickberg på Falck säger att stöd och flexibilitet från arbetsgivaren kan minska stressen för medarbetare som går igenom en skilsmässa eller separation. Foto: Sofia Sabel

– Man kan till exempel få koncentrationssvårigheter, sämre minne och svårt att fatta beslut. Det kan bli svårare att ha många bollar i luften och man kanske inte orkar prestera lika mycket och blir långsammare. Det kan också påverka humöret ganska mycket, säger Anna Wickberg. 

Sjukskrivning efter en skilsmässa

Skilsmässa eller separation är sällan orsaken till att man söker sig till företagshälsovården, enligt Wickberg. Men det framkommer ofta vid samtal när någon kommer för besvär som oro, ångest och sömnproblem att olika livskriser, däribland skilsmässa, ligger bakom.

Anna Wickberg berättar att sjukskrivningar kopplade till skilsmässa inte brukar bli långa, det kan handla om det akuta skedet då man kanske inte har sovit på flera dygn eller har väldigt stark ångest. 

Så kan arbetsgivaren stötta vid skilsmässa

Men om det uppstår problem till följd av skilsmässan, som exempelvis vårdnadstvist eller en svår ekonomisk situation, kan det få långtgående negativa hälsoeffekter och leda till längre sjukskrivningar.

– Att erbjudas stöd av arbetsgivaren är väldigt positivt vid alla typer av kriser. Bara vetskapen om att det finns stöd att få även om man inte nyttjar det sänker stressnivån rejält. Det är en billig åtgärd att ta till för arbetsgivaren.

Anna Wickberg menar att det lönar sig för arbetsgivarna att vara proaktiva, lyhörda och finnas där om medarbetaren vill prata.   

Flexibilitet kan underlätta arbetet

– Man tjänar också på att visa flexibilitet i sin vilja att hjälpa. Vad vill personen som kan underlätta på arbetet och vad är rimligt utifrån ett arbetsgivarperspektiv?

– Det kan till exempel handla om flexibilitet kring hemarbete om det är möjligt, erbjudande om samtalsstöd eller att visa förståelse för att medarbetaren inte presterar lika bra som vanligt.

Att erbjuda stöd är betydelsefullt på flera sätt enligt Wickberg.

– Som chef har jag märkt att det också betyder något för känslan av att någon bryr sig.

Så kan chefen stötta en medarbetare vid skilsmässa

En chef kan underlätta för en medarbetare som går igenom en skilsmässa genom att:

  • informera om vilket stöd som finns
  • lyssna om medarbetaren vill prata
  • undersöka om arbetssituationen tillfälligt kan anpassas
  • erbjuda samtalsstöd eller kontakt med företagshälsovården
  • visa förståelse för att arbetsförmågan kan påverkas
  • följa upp hur stödet fungerar