Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsmarknad

Unionenklubben på Nevs försiktigt positiv

Nevs ansöker ännu en gång om förlängning av den pågående rekonstruktionen. Bolaget gjorde en förlust på 1,2 miljarder förra året och ber nu tingsrätten om ytterligare tre månader för att komma till rätta med de ekonomiska bekymren. På Unionenklubben är man försiktigt positiva inför framtiden.
Linnea Andersson Publicerad
Magnus Hjalmarson Neideman / SvD / TT
I november ansökte Nevs om förlängd rekonstruktion. Nu ber företaget om samma sak igen. Magnus Hjalmarson Neideman / SvD / TT

Nevs (National Electric Vehicle Sweden) lämnade i dag in en ansökan till Vänersborgs tingsrätt om förlängd rekonstruktion, det skriver TT. Trots att biltillverkaren gjorde en miljardförlust förra året skriver rekonstruktören att det finns ”goda förutsättningar att slutföra en lyckad rekonstruktion” inom tre månader.

Produktionen på fabriken i Trollhättan har legat nere sedan maj i fjol och Nevs har varit i rekonstruktion sedan slutet av augusti. Rekonstruktionstiden skulle ha gått ut i slutet av november men bolaget ansökte om respit och fick tre månader som löper ut i dagarna. 

Sedan Nevs tog över Saab har företaget gjort en total förlust på lite drygt 1,9 miljarder kronor och har i dag sammanlagda skulder på nära en halv miljard kronor.

Trots det säger Ronnie Hermansson, Unionens klubbordförande, att medlemmarna tror och hoppas på en lösning inom kort. Att de ser fram emot att börja arbeta med de projekt som Nevs planerar.

- Med den information vi har ser vi med tillförsikt fram emot en framtid för Nevs i Trollhättan. De planer man har är inte bara bra för oss på Nevs, utan även för hela regionen, säger Ronnie Hermansson.

Nevs kommunikationschef, Mikael Östlund, säger till P4 Väst att bolaget hade budgeterat för underskott under de första åren efter att man tog över Saab. Men att den avbrutna produktionen gjort att förlusten blivit större än vad som var tanken.

Biltillverkaren har ansökt om ett ackord hos tingsrätten för att över huvud taget kunna ta sig ur rekonstruktionen och bli attraktivt för potentiella köpare. Enligt Ronnie Hermansson har rekonstruktören skickat ut förslaget efter att han fått över 40 procent av borgenärerna, vilket är minimikravet för en sådan ansökan, att vara positiva till att inleda en ackordsförhandling. 

Rekonstruktion

Syftet med företagsrekonstruktioner är att minska antalet konkurser och öka möjligheterna för företag på obestånd att fortsätta sin verksamhet. Lagen om företagsrekonstruktioner började gälla 1996.

Ackord är en frivillig ekonomisk uppgörelse som är vanlig i företagsrekonstruktioner. 

Wikipedia

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsmarknad

”Anställda över 50 är en guldgruva”

Ditt driv försvinner inte för att du uppnår en viss ålder. Det menar Richard Lööw, chef som anställde Susann Johansson och tre andra 50-plussare under det senaste året.
Johanna Rovira Publicerad 13 maj 2025, kl 06:01
Man och kvinna i undervisningsrum
Richard Lööw beskriver sin medarbetare Susann Johansson som ett pålitligt urverk från Schweiz och anser att anställda över 50 är guld värda. Foto: Per Knutsson

Yrkeshögskolan SKY ligger inhyst i gigantiska lokaler i ett industriområde i Örebro. Här jobbar 16, inom kort 18, personer med att rådda korta kurser såväl som längre yrkesutbildningar för blivande drifttekniker, inköpare, logistiker med flera. Sedan augusti i fjol jobbar även Susann Johansson här som administratör och koordinator. 

När hon fick jobbet hade hon varit arbetssökande i över ett år för första gången i sitt 58-åriga liv, efter att ha lämnat ett fast jobb hon kände sig färdig med samt ett längre vikariat. 

Tiden som arbetslös var, som flera andra beskrivit i Kollegas artiklar om ålderism, mycket tuff. 

– Jag var väldigt målinriktad och skickade många spontanansökningar. Jag försökte hålla motivationen uppe, men det var jobbigt att tiden bara gick. Det kändes som ett slöseri att inte få bidra när man jobbat hela livet. Det är klart att min ålder kom in som en aspekt, men jag känner mig ju inte gammal, säger Susann Johansson. 

– Tror du inte att det hade varit skillnad om du haft ett jobb när du började söka? Det finns ju ett visst stigma i att vara arbetssökande, inflikar Rickard Lööw, Susanns chef på SKY. 

Obegripligt välja bort äldre

Richard Lööw tror att tidsgap i cv:t kan få dem som anställer att hemfalla åt gissningar och spekulationer om varför en sökande är arbetslös. Och att det kan vara lättare att ha fördrag med att yngre är arbetslösa. För han kan inte begripa varför arbetsgivare annars skulle välja bort äldre kandidater. 

– Så klart man kan ha en viss teoretisk kandidattyp i huvudet när man utlyser ett jobb, men när man sedan går igenom ansökningarna upptäcker man ju att de över 50 är en guldgruva. 

50-plussarna har oftast redan gjort allt det där som kan stjäla fokus från jobbet, menar han. Dessutom så är chansen att de stannar kvar betydligt större. 

– Hur många andra kan man räkna med att ha här i tio år? Driv handlar ju inte om ålder, du blir inte mindre driven för att du fyller 60. Dessutom behöver jag ju inte lära Susann att komma till jobbet, säger Rickard Lööw. 

Pålitligt urverk

Susann Johansson ler något förläget när Richard Lööw beskriver henne som ett pålitligt urverk från Schweiz, med erfarenhet och arbetsmoral som gör det oerhört lätt för honom som chef. Hon har en egen fundering på varför äldre, trots alla uppenbara fördelar, ratas på arbetsmarknaden. 

– Det blir alltmer vanligt att anlita rekryteringsbyråer och min bild är att rekryterarna själva är ganska unga. Det tror jag kan vara ett hinder för oss seniorer, säger hon. 

Richard Lööw har hittills inte använt sig av rekryteringsföretag – han ville bygga grunden till sitt lag själv och menar att man inte kan slarva med sammansättningen av personal om man har en vision att skapa världens bästa yrkeshögskola. Men han funderar på att ta rekryteringshjälp i delar av processen framöver, eftersom det kostar oerhört mycket i tid och energi att anställa.  

Under det senaste året har han anställt ytterligare tre personer över 50 år. 

– Det är ingen medveten strategi, utan mer tillfälligheter. Vi har en bra mix i gruppen mellan 25 och 59 år, säger han. 

Lönen ej orsaken

Båda avfärdar tanken att höga löneanspråk skulle ha något med ålderismen på arbetsmarknaden att göra: 

– Jag tycker nog att unga är ganska bra på att komma med höga löneanspråk de också, säger Richard Lööw.

– Det kanske är en fördom, men jag tror att vad gäller löneanspråk är det större skillnad mellan män och kvinnor, än mellan unga och äldre, säger Susann Johansson.