Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsmarknad

Därför ska du starta eget vid 50+

Har du nyss passerat 50-strecket och är orolig över hur attraktiv du är på arbetsmarknaden? Har du tröttnat på jobbiga kollegor och chefer eller vägrar du gå på ännu en jobbintervju? Här är anledningarna till att säga hejdå till att vara anställd och starta eget i stället.
Linnea Andersson Publicerad
Colourbox
En av fördelarna med att starta eget är att du kan jobba hemifrån. Colourbox

Din ålder spelar ingen roll när du driver eget
Oavsett om ditt företag säljer produkter till storföretag eller tjänster till konsumenter, bryr sig dina kunder inte om hur gammal du är. De bryr sig bara om att du levererar det du har lovat, när du har lovat det.

I vissa yrken och branscher kan några grå hårstänkt snarare förmedla erfarenhet och visdom och ge dig det sista förtroende som behövs för att vinna en ny kund.

Du kan kombinera att jobba för en god sak med att jobba för pengar
När du har fullt upp med att klättra på karriärstegen i ett företag har du sällan tid över till volontär- eller välgörenhetsarbete. Om du blir din egen chef kan du däremot både ge tillbaka till samhället samtidigt som du kan tjäna bra. Driver du ett relativt litet företag är det ofta lättare att ha ett flexibelt schema än som anställd.

Du kan jobba nästan var som helst
Jobbar du med dina kunder på distans, levererar konsultrådgivning där din kund befinner sig eller om du säljer produkter online spelar den fysiska platsen för ditt huvudkontor egentligen ingen roll för din framgång.

Med en padda eller smarttelefon kan du hålla kontakt med dina kunder från i stort sett var som helst. Det innebär att du har möjligheten att bo på fler än en plats under årets olika årstider, för att lättare kunna njuta av din önskade livsstil.

Du kommer aldrig mer få kicken
I näringslivet kan en enda person säga upp eller avskeda dig. Men när du driver eget hänger din förmåga att överleva och att växa på att du hittar en kundgrupp som vill ha det du säljer. Håller du dem nöjda kommer de dels att fortsätta handla av dig, dels berätta om dig och ditt företag för sina vänner.

Du kan välja vilka du vill (och inte vill) jobba med
Som anställd är det ovanligt att få välja sin chef. Men som självständig företagare kan du för det mesta välja vilka du vill handla av och vilka du vill sälja till. Ett undantag är om du säljer produkter online, eftersom alla med ett kreditkort är potentiella kunder.

När du har några år på nacken som anställd har du förmodligen jobbat fram ett nätverk med kontakter som du kan ha nytta av när du startar eget.

Du kan ha flera inkomstkällor
Många entreprenörer lanserar två eller flera företag, men det finns en ännu större grupp småföretagare som använder det ursprungliga företagets finansiella grund till tre, fyra eller till och med flera sätt att tjäna pengar på.

Till exempel kan en karriärcoach bygga sitt företag på coachning över telefon och sedan ge ut en bok till försäljning, hålla i workshops och börja föreläsa.

Att ha flera inkomstkällor ger dig mer trygghet när ekonomin går upp och ner.

Du kan unna dig kortare och mer flexibla arbetsdagar
Anställda jobbar ofta övertid, delvis som en konsekvens av oändligt många möten och stopp i olika projekt. Visst kan du ha jobb upp till öronen som företagare men du kan försöka effektivisera din arbetsprocess så att du får jobbet gjort på mindre än 40 timmar i veckan. Om du dessutom jobbar hemifrån slipper du restiden till och från jobbet.

Tiden du tjänar in kan du i stället tillbringa med familjen, till exempel hälsa på barnbarnen, eller bara ägna mer tid åt dig själv.

Du avgör dina ekonomiska framsteg
Som anställd får du sällan mycket högre lön eller någon bonus trots att du har jobbat extra hårt. Är du din egen chef kan du sätta ett ekonomiskt mål i början av året och sedan planera din försäljning och utgifter så att du lyckas nå det målet.

Hur mycket du kan ta ut i lön avgörs enbart av din egen strävan och beslutsamhet. (Förutom världsekonomin och andra bagateller.)

Tipsen kommer delvis från Jeff Williams som jobbar med att coacha 50- till 65-åringar att starta eget. Listan är hämtad från Forbes.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsmarknad

Ny bok om Northvoltkraschen: ”Det var anarki”

För lite kunskap och för få som visste vad de skulle göra. Det var orsaken till att Northvolt kraschade, enligt Gunnar Lindstedt, prisbelönt journalist och författare, som skrivit boken Northvoltfallet.
Elisabeth Brising Publicerad 15 juni 2026, kl 06:03
Gunnar Lindstedt och Northvoltskylt
Det gröna prestigeprojektet slutade med massuppsägningar. Journalisten Gunnar Lindstedt säger att Northvolt föll på tidspress, okunskap och ett Silicon Valley-tänk som inte funkar i svensk industri. Foto: Emil Fagander för Volante / Pontus Lundahl för TT

Varför lyckades inte Northvolt? 

– Grundproblemet var att de inte lyckades få i gång produktionen, vilket berodde på tidspress och dålig industriell kunskap. Vi är ju inte så bra längre på att industrialisera i Sverige, säger Gunnar Lindstedt. 

– De tog sig vatten över huvudet och skulle utan egen erfarenhet bygga upp en produktion av batterier från ax till limpa, en väldigt komplicerad process, med både kemi- och verkstadsindustri. 

Du har tidigare nystat upp Trustorhärvan som den tv-aktuella dramaserien Golden Boys bygger på. Varför ville du skriva om just Northvoltkraschen? 

–  Det fanns likheter med det jag gjort tidigare. Jag har följt det här och är skeptisk till idén att elbilar ska ta över transporterna, det har sina problem med mineralfyndigheter. Sedan blev jag övertalad av journalistkompisar. 

Influerades av rika amerikanare

Gunnar Lindstedt beskriver i boken hur vd:n Peter Carlsson och människor runt honom influerades av Teslas och Kaliforniens företagskultur. 

– Det är high tech och startups där man snabbt ska starta upp många projekt samtidigt, i stället för att bygga en fabrik först och få den att fungera. 

Vilka drabbades hårdast? 

– Många gick in i det här med väldigt ambitiösa mål att rädda världen och anställda satsade egna besparingar och flyttade, många av dem har drabbats personligt. 

Arbetsmiljön sågas:  ”För mycket folk

Tusentals anställda förlorade jobbet i konkursen 2025. Kollega har tidigare granskat arbetsmiljön i företaget för tjänstemän: Larm inifrån Northvolt: ”Katastrofal arbetsmiljö”

Arbetsmiljön har också varit ifrågasatt efter olyckor. År 2023 avled en 25-årig man efter en explosion på fabriken. Northvolts dåvarande vd Peter Carlsson har delgivits misstanke om vållande till annans död genom arbetsmiljöbrott. 

Utredningen bygger på en anmälan från Arbetsmiljöverket. Delgivningen kom från åklagare efter att företaget gått i konkurs och inte längre kunde krävas på en planerad företagsbot på 16 miljoner kronor efter dödsfallet. 

Peter Carlsson har tidigare i år uppgett för SVT Västerbotten att han inte var vd för Northvolt Ett i Skellefteå vid tillfället för olyckan, utan vd i koncernen. 

Vad har du, Gunnar Lindstedt, fått veta om arbetsmiljön i arbetet med boken Northvoltfallet? 

– Att det var anarki, ingen bra beslutsstruktur och att man tog in för mycket folk snabbt. De hade femskift innan grunden funkade. Det hade varit bättre att starta pö om pö och få maskinerna att fungera. Det var för många som inte visste vad de skulle göra. Det var också så mycket utländsk arbetskraft att det inte blev en teamkänsla, säger Gunnar Lindstedt. 

Boken ger en bild av ett företag som försökte hålla skenet uppe inför omvärlden in i det sista. 

– De var pressade ekonomiskt, hade lånat mycket och hade investerare som snabbt ville ha utdelning, säger Gunnar Lindstedt.