Hoppa till huvudinnehåll
A-kassa

Deltidsjobb i bemanningsbranschen? - Skyll dig själv!

Tar man jobb på ett bemanningsföretag får man skylla sig själv. Det beskedet fick Karl Gustav Lind av HTF:s a-kassa och nekades fyllnadsstämpla. Men KG Lind hade inget val.
Johanna Rovira Publicerad

Nix, ingen a-kassa den här gången heller. KG Lind, Tärnsjö, har tidigare fört en kamp mot HTF:s a-kassa och fått rätt. Den gången handlade det om att han blivit avstängd från a-kassan för att hans provanställning inte ledde till fast jobb.
Nu har KG fått nytt arbete, men inte på heltid.

Om man jobbar deltid och står till arbetsmarknadens förfogande när man inte jobbar, har man rätt att fyllnadsstämpla upp till heltid. Såvida man inte jobbar på ett bemanningsföretag. Och det är just det KG Lind gör numer. Han är uthyrd åt ett företag som ligger inhyst i ett gammalt fängelse.
- Det är ju helt uppåt väggarna att det finns regler som hindrar folk att ta jobb, säger KG Lind.
- Jag har sökt mer än 300 jobb förra året och flera arbetsgivare har sagt rakt ut att jag är för gammal för att få jobb. Ur min synvinkel är bemanningsföretagen den enda möjligheten att komma in i arbetslivet igen. Ett sätt att visa arbetsgivare att nog fasen duger jag fastän jag fyller 50.

KG Lind känner sig som en fånge i systemet. Han kan knappast försörja sig på sin deltidslön, utan naggar hela tiden på sitt sparkapital. Hade han inte haft så låg a-kassa skulle han kanske ha tjänat på att säga upp sig och gå på arbetslöshetsersättning istället.
- Men backar jag ur får jag ju 45 karensdagar igen. Och det kan väl inte vara tanken att jag ska välja att vara arbetslös och gå på a-kassa hela veckan. Eller är det så?

Det finns säkert många som befinner sig i samma situation som jag, säger KG Lind.
- Reglerna är stenålders och genererar inlåsningseffekter som saknar motstycke, säger Thomas Fahrenholz, HTF-ombudsman som själv jobbat i bemanningsbranschen.

Reglerna som gör undantag för bemanningsbranschen är tio år gamla. De kom till för att stoppa branschens missbruk av anställda - många bemanningsföretag satte i system att hyra ut anställda på deltid och sedan låta dem stämpla resten av tiden. På så sätt slapp företagen betala ut garantilön när de anställda inte var uthyrda samtidigt som de kunde ha mer folk på reservbänken. Men facken har sedan dess höjt garantilönerna så att risken för missbruk är numer mer eller mindre eliminerad.

Bestämmelsen är i dag föråldrad och har spelat ut sin roll, säger Sam Dandemar, förhandlande ombudsman på HTF med ansvar för bemanningsföretagen.
Men a-kassan är fortfarande skyldig att tillämpa regelverket och det krävs ett regeringsbeslut för att ändra dem.

Enligt Peter Bording, styrelseledamot i HTF och anställd på ett bemanningsföretag fanns det fog för regeln när den kom, men att den bör ses över nu. En lösning skulle enligt honom kunna vara att auktoriserade bemanningsföretag undantas från regeln.
- Det är synd att detta drabbar seriösa företag och våra medlemmar. När regeringen ökar kraven på arbetslösa att ta jobb kommer detta att bli en jättefråga. Man kan inte uppmana arbetssökande att ta anställning och samtidigt slå undan benen på dem, säger han.

En regeländring är precis vad KG Lind eftersträvar. Han har skickat brev till alla politiska partier och fått skiftande svar.
- Jag talade just med en kvinna från arbetsmarknadsdepartementet, berättar KG Lind.
- Hon sa att de inte kan göra så mycket åt saken i nuläget men att de ska se över reglerna, men att det tar tid. De har ju varit väldigt snabba att dra ner a-kasseersättningen, varför kan de inte vara lika snabba när det gäller detta?

(Lön & Jobb nr 2-2007)

Fakta

  • Du som arbetar som timanställd eller deltidsanställd på bemanningsföretag har inte rätt till a-kassa.
  • Det gäller också dig som har återkommande tidsbegränsade anställningar på sådana företag.
    Då har du inte rätt till a-kassa från och med det tredje anställningstillfället.
  • Om du väljer att säga upp dig på grund av att du inte får fyllnadsstämpla är detta inte ett giltigt skäl utan du blir avstängd från ersättning i 45 ersättningsdagar.
  • Om du istället säger upp dig på grund av att du inte klarar dig ekonomiskt ska du inte stängas av om din lön under minst en månad har understigit dagpenningen med mer än 10 procent.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
A-kassa

Ny lag ger kortare a-kassa för föräldrar

Den som har barn under 18 år får färre dagar med a-kassa med de nya reglerna, jämfört med dagens regler. Det är fel, tycker fackförbundet Unionen.
David Österberg Publicerad 21 maj 2025, kl 09:30
Mamma och barn går i en trappa
Den som har barn under 18 år får färre ersättningsdagar från a-kassan den 1 oktober, jämfört med dagens a-kassa. Martina Holmberg / TT

I dag kan den som är arbetslös som mest få 300 ersättningsdagar från a-kassan. Det motsvarar ungefär 14 månaders arbetslöshet. Men den som är förälder till ett barn under 18 år kan få ytterligare 150 ersättningsdagar. Tanken är att visa extra hänsyn till den arbetssökandes barn och övrig familj.

Från 1 oktober gäller en ny arbetslöshetsförsäkring. I den försvinner de extra 150 dagarna. Som mest kan man alltså få 300 ersättningsdagar, oavsett om man har barn eller inte.

I utredningen som ligger till grund för den nya a-kassan motiveras förändringen med att a-kassan ska vara en omställningsförsäkring. Om föräldrar får 450 ersättningsdagar riskerar det att förlänga deras arbetslöshet, enligt utredningen.

Utredaren anser dessutom att det är fel att en förälder kan få extra ersättningsdagar oavsett om personen har vårdnaden om barnet eller inte.

Fackförbund kritiska till förändringen

Tidningen Arbetet har frågat Akademikerförbundet SSR vad de tycker om förändringen.

– Sverige har skrivit under barnkonventionen. Men det här kommer att drabba barnen direkt, barnfattigdomen riskerar att öka när föräldrarnas a-kassa tar slut, säger Simon Vinge, chefsekonom på Akademikerförbundet SSR, till Arbetet.

Även Unionen är kritiskt. I en skriftlig kommentar till Kollega skriver pressekreterare Torbjörn Granrot att ”Unionen är kritiskt till att möjligheten till förlängning av ersättningsperioden har tagits bort för föräldrar, särskilt då ersättningsperioderna samtidigt har gjorts kortare för många.”