TCO varnar för ljusa prognoser
De positiva prognoser för Sveriges BNP som presenterats senaste tiden bygger mycket på förhoppningar, inte på fakta, hävdar TCO.
Visst är det positivt att sysselsättningen förbättras. Men industriproduktionen visar inte någon uppgång. Fler personer varslades första halvåret i år jämfört med året innan. Långtidsarbetslösheten stiger.
- Det är främst hemmamarknaden som hjälper till att öka BNP. Inte exporten. Uppgången vi ser nu är inte uthållig, säger TCO-ekonomen Gösta Karlsson.
TCO är skeptiskt till de konjunkturbedömare som under sommaren har reviderat upp sina prognoser för BNP. Revideringarna baseras främst på den förbättrade sysselsättningen, hushållens optimism och på positiva internationella signaler.
- Det är alltid en risk när alla är överens om de ljusa prognoserna. Risken för baksmälla är stor. Jag tror att det blir räntehöjningar redan i höst, vilket kommer att lägga band på konsumtionen, säger Gösta Karlsson.
Förbättringarna av statens finanser beror till viss del på engångsinkomster, till exempel försäljningen av Nordbanken. Långsiktigt går det inte att bygga upp en budget på det sättet, påpekar TCO.
- Vårt budskap är: Ta det lite försiktigt. 1999 blir säkert ett väldigt bra år, men sedan kommer vändningen, säger Gösta Karlsson.
JOHANNA JOHNSSON © siftidningen 1999