Hoppa till huvudinnehåll
Arkiv

Facket vill göra universitet av högskola

Publicerad

Facket vill göra universitet av högskola

SIF i Mellannorrland engagerar sig aktivt i Mitthögskolans framtid och kräver nu tillsammans med regionens riksdagsledamöter och näringsliv att skolan utses till universitet.

I förra omgången fick Örebro, Växjö och Karlstad universitetsprivilegier. Mitthögskolan blev utan.
- Det är viktigt för våra län att vi har ett universitet. Speciellt Västernorrland är väldigt industritätt, och när industrin får mindre betydelse måste vi ha forskning och utveckling, säger Kenneth Lundgren, SIF Mellannorrlands avdelningsordförande.
Samtidigt påpekar han att industrin har ett behov av att förses med kvalificerad arbetskraft, och att förutsättningarna blir bättre med ett universitet i regionen.
- Dessutom ger ett universitet drivhuseffekter, allt fler småföretag etableras. Det är bara att se på Luleå.
När högskoleämbetet förra året utsåg tre nya universitet ansågs Mitthögskolan inte ha tillräckliga kvaliteter. Nu har skolan drabbats av ytterligare ett bakslag när den förlorat rätten att ge magisterexamen i nationalekonomi. Det är första gången högskoleverket tar till en sådan åtgärd. Utbildningen anses inte ge tillräckliga kunskaper i ämnet.
- Högskolan måste förbättra och säkra kvaliteten, säger Kenneth Lundgren.
- Det behövs forskning och utveckling i våra regioner för att skapa jobb framför allt i nya branscher som IT.

LINDA SVENSSON © siftidningen 1999

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arkiv

Sparkad Pridegeneral kräver skadestånd

I december fick festivalgeneralen för Malmö Pride sparken. Nu stämmer Unionen arbetsgivaren och kräver 150 000 kronor i skadestånd.
David Österberg Publicerad 15 april 2019, kl 15:44
Johan Nilsson/TT
Den avskedade festivalgeneralen tillbakavisar anklagelser om att ha misskött sin anställning. Johan Nilsson/TT

Föreningen Malmö Pride bildades 2015 och arrangerar den årliga Pridefestivalen i Malmö. En av grundarna, en nu 34-årig man, valdes till ordförande och året därpå blev han också general för festivalen.

Men förra året uppstod flera konflikter i föreningen. Festivalgeneralen fick bland annat kritik för att han både var ordförande för föreningen och anställd av den. Han kritiserades också för att förutom sin lön ha fått provision på intäkterna till Pridefestivalen och för att ha dålig koll på organisation och administration.

Föreningen och Malmö stad – en av festivalens största finansiärer – lät då en revisionsfirma granska hur föreningen hade skötts. Utredningen visade att styrelsen delvis misskött sitt arbete. Revisorn anmärkte bland annat på föreningens bokföring och på dess interna kontroll. 

Den sista oktober förra året höll Malmö Pride ett extra årsmöte och vid det byttes hela styrelsen ut. Då utsågs också en ny ordförande och 34-åringen fick fortsätta som festivalgeneral.

Kort därefter blev han dock avstängd från sin tjänst och i början av december fick han sparken. Styrelsen ansåg bland annat att han borde ha tecknat ett ramavtal med Malmö stad, att han brustit i sin rapportering till styrelsen och misskött organisation och administration.  

Men nu stämmer Unionen arbetsgivaren och vill att Arbetsdomstolen förklarar att avskedandet är ogiltigt. Unionen kräver också att föreningen betalar 34-åringen 150 000 kronor i skadestånd.

Enligt stämningsansökan tillbakavisar 34-åringen att han misskött sin anställning och påpekar att den gamla styrelsen inte hade några invändningar mot hur han skötte sitt arbete. Han anser också att den nya styrelsen blandar samman vad han gjort som ordförande med vad han gjort som anställd och att den främst fokuserar på saker som hänt innan den nya styrelsen tillträdde.