Hoppa till huvudinnehåll
Arkiv

Rehabilitering kostar 7,5 miljarder om året

Publicerad

Rehabilitering kostar 7,5 miljarder om året

För första gången har det gjorts en undersökning av hur mycket och vem som betalar för rehabiliteringen i Sverige.

Riksförsäkringsverkets undersökning visar att samhälle och arbetsgivare totalt lägger 7,5 miljarder kronor årligen på att rehabilitera människor.
Samhället står för drygt 5,8 miljarder medan arbetsgivarna står för cirka 1,6 miljarder.
- Men siffrorna måste tas för vad de är. Om man ska ha exakta summor måste man göra en ny undersökning som går mer på djupet, säger Christina Goede som lett projektet.
Sammanställningen av uppgifterna som lämnats av arbetsgivare, Kommunförbundet, Stockholms läns landsting och diverse myndigheter och försäkringsbolag har varit besvärlig. Definitionen av rehabilitering skiljer sig mellan olika aktörer.
- Landstingets definition av rehabilitering är att hjälpa människor att få tillbaka sin rörelseförmåga medan försäkringskassornas är att få folk tillbaka i arbete. På det sättet har det varit svårt. Men vi har ändå lyckats ge en god bild av rehabiliteringen i Sverige, säger Christina Goede.
Undersökningen visar att sjukdomar i rörelseorganen, däribland rygg- och nackbesvär, är de vanligaste diagnoserna. Därefter kommer psykiska sjukdomar.
De större arbetsgivarnas insatser består främst av förebyggande åtgärder samt anpassning av arbetsplatserna. Det är även de största arbetsplatserna som satsar mest på rehabilitering räknat per person.

LINDA SVENSSON © siftidningen 1999

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arkiv

Sparkad Pridegeneral kräver skadestånd

I december fick festivalgeneralen för Malmö Pride sparken. Nu stämmer Unionen arbetsgivaren och kräver 150 000 kronor i skadestånd.
David Österberg Publicerad 15 april 2019, kl 15:44
Johan Nilsson/TT
Den avskedade festivalgeneralen tillbakavisar anklagelser om att ha misskött sin anställning. Johan Nilsson/TT

Föreningen Malmö Pride bildades 2015 och arrangerar den årliga Pridefestivalen i Malmö. En av grundarna, en nu 34-årig man, valdes till ordförande och året därpå blev han också general för festivalen.

Men förra året uppstod flera konflikter i föreningen. Festivalgeneralen fick bland annat kritik för att han både var ordförande för föreningen och anställd av den. Han kritiserades också för att förutom sin lön ha fått provision på intäkterna till Pridefestivalen och för att ha dålig koll på organisation och administration.

Föreningen och Malmö stad – en av festivalens största finansiärer – lät då en revisionsfirma granska hur föreningen hade skötts. Utredningen visade att styrelsen delvis misskött sitt arbete. Revisorn anmärkte bland annat på föreningens bokföring och på dess interna kontroll. 

Den sista oktober förra året höll Malmö Pride ett extra årsmöte och vid det byttes hela styrelsen ut. Då utsågs också en ny ordförande och 34-åringen fick fortsätta som festivalgeneral.

Kort därefter blev han dock avstängd från sin tjänst och i början av december fick han sparken. Styrelsen ansåg bland annat att han borde ha tecknat ett ramavtal med Malmö stad, att han brustit i sin rapportering till styrelsen och misskött organisation och administration.  

Men nu stämmer Unionen arbetsgivaren och vill att Arbetsdomstolen förklarar att avskedandet är ogiltigt. Unionen kräver också att föreningen betalar 34-åringen 150 000 kronor i skadestånd.

Enligt stämningsansökan tillbakavisar 34-åringen att han misskött sin anställning och påpekar att den gamla styrelsen inte hade några invändningar mot hur han skötte sitt arbete. Han anser också att den nya styrelsen blandar samman vad han gjort som ordförande med vad han gjort som anställd och att den främst fokuserar på saker som hänt innan den nya styrelsen tillträdde.