Hoppa till huvudinnehåll
Socialförsäkring

Skydda dig rätt på resan

Ska man försöka helgardera sig eller spara tusentals kronor? Det dilemmat ställs många inför när semesterresan bokas.
Anita Täpp Publicerad
Siluetter vid badstrand i solnedgången

De avbeställningsskydd och reseförsäkringar som resebyråerna erbjuder kan vara svåra att välja bort. Vem vill exempelvis inte få »hjälp direkt på resmålet« eller en ny resa om semestern förstörs av sjukdom? Men att köpa de här försäkringarna kan bli dyrt.

För en familj med två vuxna, en tonåring och ett barn, som reser till Grekland på en tvåveckors semester i sommar, kan exempelvis Fritidsresors avbeställningsskydd och en reseförsäkring kosta 2 152 kronor eller mer.

Om familjen åker till Thailand kan kostnaden bli minst 3?517 kronor.
Det kan alltså löna sig ordentligt att undersöka vilket reseskydd man eventuellt redan har och sedan fundera över vad man är villig att betala extra för.

De flesta har en hemförsäkring i vilken en reseförsäkring ingår som gäller i 45 dagar. Den täcker bland annat ersättning för läkekostnader och hemtransport om man blir sjuk, vilket annars kan kosta oerhört mycket. Självrisken brukar ligga på runt 1 500 kronor.

Den som betalar minst halva semesterresan med sitt bankkort får oftast ett gratis avbeställningsskydd, där också ett komplement till hemförsäkringens reseförsäkring brukar ingå. Information om vad som gäller finns normalt på bankens hemsida.

Men skyddet via bankkortet är alltså endast ett komplement till hemförsäkringen. Den som saknar en sådan bör alltid teckna en reseförsäkring för att ha täckning för vårdkostnader, hemtransport och liknande om något händer.

När det gäller avbeställningsskyddet via bankkortet behöver man också veta vilka som omfattas av försäkringen, vilket vanligtvis är kortinnehavaren och dennes familj, inklusive barn under 23 år som bor hemma. Men det gäller inte för andra i ett större ressällskap, som mor- och farföräldrar, även om allas resa betalats med samma bankkort.

Eftersom det finns ett ersättningstak i avbeställningsskyddet behöver man också kontrollera hur högt det är. Den som åker på en dyrare resa kan behöva komplettera med ett annat avbeställningsskydd.

Om man ofta reser utomlands och exempelvis vill ha rätt till en ersättningsresa blir det oftast billigare att köpa ett komplement till sin hemförsäkring på årsbasis i stället för att teckna de försäkringar som resebyråerna erbjuder.

När man väl ska resa i väg är det viktigt att ta med sig det resekort man får med papperen om hemförsäkringen. Där står bland annat vart man ska vända sig om något händer och hur man ska göra om man blir sjuk. Som att alltid se till att få ett läkarintyg redan från första dagen.

Fakta

Fler råd och en jämförelse av olika avbeställnings- skydd och reseförsäkringar finns på Konsumenternas försäkringsbyrå.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Socialförsäkring

Läsarna om att leva på sjukersättning: ”Stor fattigdom”

Kollegas rapportering om svårigheten att få sjukersättningen att räcka till mat, kläder och hyra har väckt starka reaktioner. Läsare vittnar om stora utmaningar att få ekonomin att gå ihop.
Lina Björk Publicerad 10 juni 2026, kl 05:59
Sjukersättning
Carina Jonssons sjukersättning sänktes efter att en anonym tipsare informerat Försäkringskassan om hennes kennelverksamhet.

Inspektionen för socialförsäkringen (ISF) har i en ny rapport undersökt de ekonomiska förutsättningarna för personer med hel sjukersättning. Resultatet visar att en tredjedel har låg ekonomisk standard. 

Vi har träffat Carina Jonsson och Eva Riheim som båda kämpar med att få pengarna att räcka till. Artikeln väckte reaktioner. Här är några av dem: 

”Låg ekonomisk standard? Snarare stor fattigdom.”

”Har sjukersättning och när sonen nästa år inte får omvårdnadsbidrag så kommer det bli kämpigt då jag redan lever på 13 300. Jag vågar inte söka bostadstillägg då jag är livrädd att nåt ska bli fel trots att alla mina inkomster kommer från Försäkringskassan och jag blir återbetalningsskyldig.”

”Det är tur att jag har en man som arbetar och tjänar pengar. Jag har 13 000 kronor i månaden, vet jag inte hur jag skulle klarat att leva bara på den ersättningen. ”

”Sjukersättningen är så låg, så jag varje månad får vrida och vända på varje krona. Händer något extra, typ att jag måsta gå till tandläkaren så rasar allt.”

”Jag minns så väl orden från min handläggare på Försäkringskassan då det blev klart med min sjukersättning. Hon sa:  Du kommer inte kunna leva på det där.”

 

En annan bild: ”Det går bra att leva på sjukersättningen”

”Jag har lägsta sjukersättningen på 100 procent men jag klarat mig, jag kan äta alla dagar, jag kan köpa lite kläder varje månad och jag kan spara en slant varje månad, visst jag måste ju tänka mig för men det går runt. ”

”Jag tycker det går bra att leva på sjukersättning, har tillräckligt med pengar. jag har inga jättedyra ovanliga kostnader. men däremot borde det vara lättare för många sjuka att få det beviljat.”

”Min kusin som bor i ett annat land har sjukersättning och fick beviljat att ha sysselsättning en viss procent ideellt.”