Hoppa till huvudinnehåll
Arkiv

Aktietips för fegisar

Måste man verkligen investera i aktier? Nej, verkligen inte. Aktiespekulation tillhör inte det omistliga i tillvaron. Men är det så att du vill att dina surt förvärvade besparingar ska växa så är det en annan femma.
Publicerad
Samtidigt har du kanske, som jag, respekt för aktier. Visst är de lite farliga? Nåväl, då har jag ett aktietips till dig. Ett tips för fegisar som du och jag: investmentbolag. Lite mer spännande än aktiefonder men samtidigt inte fullt lika nervkittlande som övriga aktieplaceringar.
Mer om detta senare. Men först några välmenande förmaningar:
Om du vill att dina besparingar ska växa, men inte vill ha investeringar som hobby ska du nog placera sparkapitalet i ett par globala aktiefonder istället. Aktiehandel kräver lite mer pyssel. Men du bestämmer själv hur mycket. Du behöver inte lusläsa börssidor och jaga klipp och snabba affärer. Vill du, som jag, köra den lite mer avspända stilen så fungerar det också.
Men då finns ett problem. Problemet heter riskspridning. Helst bör din portfölj bestå av sex-tio bolag, spridda på fem-sex olika branscher. Men så mycket pengar hade i alla fall inte jag att sätta sprätt på när jag började investera lite försiktigt. Lösningen blev investmentbolag.
Ett investmentbolag har som filosofi att äga och investera i andra bolag. Här får du så att säga riskspridningen på köpet. Väljer du till exempel Industrivärden eller Investor blir du indirekt ägare till flera företags aktier. Att du får en rabatt gör det hela ännu bättre. Den så kallade investmentbolagsrabatten innebär att börskursen på aktier i investmentföretag oftast ligger under företagets substansvärde. Det innebär att du kan köpa värden för 100 kronor men bara betala 60 kronor. En 40-procentig substansrabatt alltså.

Riskspridning i investmentbolag är faktiskt billigare än fondsparande. Aktiespararen slipper bland annat fondernas årliga förvaltningsavgifter. Dessutom ger många investmentbolag bättre årliga utdelningar än vad utdelande fonder gör. Sedan kan man ju önska att investmentbolagen ger samma upplysning om sina förvaltningskostnader som vad aktiefonderna gör. Här ligger fonderna före än så länge.

Investor
Kärninnehaven, de företag där Investor är en engagerad ägare med ett stort inflytande, utgörs av flera av Sveriges största företag: VM-data, Ericsson, Electrolux, ABB, AstraZeneca, Atlas Copco, SAAB, SEB, Scania mm.

Industrivärden
Industriell tyngd i innehaven precis som Investor. I portföljen finns bland annat Munters, Handelsbanken, Sandvik, SSAB och Ericsson.

Geveko
Investeringar sker i aktier företrädesvis noterade på Stockholmsbörsen. Utöver detta investerar Geveko i mindre omfattning i onoterade aktier. Som aktieägare får du indirekt aktier i bolag som AstraZeneca, Ericsson, Sandvik och Volvo.

Lundbergs
I portföljen finns exempelvis Cardo, Holmen, Hufvudstaden, NCC och The Stadium.

Bure
Investerar främst inom onoterade bolag inom tjänstesektorn.

Ratos
Ratos placerar i onoterade bolag, alltså bolag som oftast är omöjliga att investera i för småsparare.

Svolder
Svolder investerar främst i mindre bolag, såväl noterade som onoterade.

Öresund
Bland de större innehaven märks bland annat Tele2, Johnson Pump, Avanza, Hagströmer & Qviberg och SkiStar.

Själv har jag tio olika aktieinnehav varav två investmentbolag. Min filosofi är att återinvestera all avkastning från aktierna tillbaka in i portföljen i form av nya aktieköp. Jag handlar när den samlade avkastningen uppgår till drygt 1 000 kronor. Annars består min egen sparmix just nu till övervägande delen av amorteringar på bolånet. Mitt samlade fond- och aktieinnehav är fjuttigt i jämförelse med mitt gigantiska bolån.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arkiv

Sparkad Pridegeneral kräver skadestånd

I december fick festivalgeneralen för Malmö Pride sparken. Nu stämmer Unionen arbetsgivaren och kräver 150 000 kronor i skadestånd.
David Österberg Publicerad 15 april 2019, kl 15:44
Johan Nilsson/TT
Den avskedade festivalgeneralen tillbakavisar anklagelser om att ha misskött sin anställning. Johan Nilsson/TT

Föreningen Malmö Pride bildades 2015 och arrangerar den årliga Pridefestivalen i Malmö. En av grundarna, en nu 34-årig man, valdes till ordförande och året därpå blev han också general för festivalen.

Men förra året uppstod flera konflikter i föreningen. Festivalgeneralen fick bland annat kritik för att han både var ordförande för föreningen och anställd av den. Han kritiserades också för att förutom sin lön ha fått provision på intäkterna till Pridefestivalen och för att ha dålig koll på organisation och administration.

Föreningen och Malmö stad – en av festivalens största finansiärer – lät då en revisionsfirma granska hur föreningen hade skötts. Utredningen visade att styrelsen delvis misskött sitt arbete. Revisorn anmärkte bland annat på föreningens bokföring och på dess interna kontroll. 

Den sista oktober förra året höll Malmö Pride ett extra årsmöte och vid det byttes hela styrelsen ut. Då utsågs också en ny ordförande och 34-åringen fick fortsätta som festivalgeneral.

Kort därefter blev han dock avstängd från sin tjänst och i början av december fick han sparken. Styrelsen ansåg bland annat att han borde ha tecknat ett ramavtal med Malmö stad, att han brustit i sin rapportering till styrelsen och misskött organisation och administration.  

Men nu stämmer Unionen arbetsgivaren och vill att Arbetsdomstolen förklarar att avskedandet är ogiltigt. Unionen kräver också att föreningen betalar 34-åringen 150 000 kronor i skadestånd.

Enligt stämningsansökan tillbakavisar 34-åringen att han misskött sin anställning och påpekar att den gamla styrelsen inte hade några invändningar mot hur han skötte sitt arbete. Han anser också att den nya styrelsen blandar samman vad han gjort som ordförande med vad han gjort som anställd och att den främst fokuserar på saker som hänt innan den nya styrelsen tillträdde.