Hoppa till huvudinnehåll
Arkiv

Rungande ja till Unionen

Både Sifs och HTF:s kongresser fattade på onsdagseftermiddagen historiska beslut om samgående.
Publicerad
HTF-kongressens beslut var enhälligt. Från Sifs sida hördes dock enstaka nej-röster.
Innan beslutet hade Berith Westman från Sif Stockholm varit uppe och berättat om reaktionerna på sin arbetsplats, Telia Sonera. Där hade två medlemsenkäter visat på att majoriteten var emot.
Men den uppfattningen är inte representativ för Sif Stockholms medlemmar, försäkrade Marina Åman, avdelningens ordförande.
- Vår bestämda uppfattning är att det finns ett starkt stöd för samgående.
Bengt Melin, Sif Göteborg, tyckte att det nya förbundet borde ta tillfället i akt och säga vad de anser om händelserna i Burma.
- Unionen bör med kraft fördöma militärdiktaturen i Burma och dess övergrepp mot den egna befolkningen.
Sifs ordförande Mari-Ann Krantz försäkrade att hon skulle ta upp detta vid lämpligt tillfälle. Därefter gav hon sin kollega i HTF, Bengt Olsson, en kram och sa:
- Nu jädrar har vi gjort det här och nu kör vi.

NIKLAS HALLSTEDT

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arkiv

Sparkad Pridegeneral kräver skadestånd

I december fick festivalgeneralen för Malmö Pride sparken. Nu stämmer Unionen arbetsgivaren och kräver 150 000 kronor i skadestånd.
David Österberg Publicerad 15 april 2019, kl 15:44
Johan Nilsson/TT
Den avskedade festivalgeneralen tillbakavisar anklagelser om att ha misskött sin anställning. Johan Nilsson/TT

Föreningen Malmö Pride bildades 2015 och arrangerar den årliga Pridefestivalen i Malmö. En av grundarna, en nu 34-årig man, valdes till ordförande och året därpå blev han också general för festivalen.

Men förra året uppstod flera konflikter i föreningen. Festivalgeneralen fick bland annat kritik för att han både var ordförande för föreningen och anställd av den. Han kritiserades också för att förutom sin lön ha fått provision på intäkterna till Pridefestivalen och för att ha dålig koll på organisation och administration.

Föreningen och Malmö stad – en av festivalens största finansiärer – lät då en revisionsfirma granska hur föreningen hade skötts. Utredningen visade att styrelsen delvis misskött sitt arbete. Revisorn anmärkte bland annat på föreningens bokföring och på dess interna kontroll. 

Den sista oktober förra året höll Malmö Pride ett extra årsmöte och vid det byttes hela styrelsen ut. Då utsågs också en ny ordförande och 34-åringen fick fortsätta som festivalgeneral.

Kort därefter blev han dock avstängd från sin tjänst och i början av december fick han sparken. Styrelsen ansåg bland annat att han borde ha tecknat ett ramavtal med Malmö stad, att han brustit i sin rapportering till styrelsen och misskött organisation och administration.  

Men nu stämmer Unionen arbetsgivaren och vill att Arbetsdomstolen förklarar att avskedandet är ogiltigt. Unionen kräver också att föreningen betalar 34-åringen 150 000 kronor i skadestånd.

Enligt stämningsansökan tillbakavisar 34-åringen att han misskött sin anställning och påpekar att den gamla styrelsen inte hade några invändningar mot hur han skötte sitt arbete. Han anser också att den nya styrelsen blandar samman vad han gjort som ordförande med vad han gjort som anställd och att den främst fokuserar på saker som hänt innan den nya styrelsen tillträdde.