Hoppa till huvudinnehåll
Arkiv

SCA varslar 87

Publicerad

SCA varslar 87

I går varslade SCA Hygiene Products i Mölndal länsarbetsnämnden om att 87 tjänster ska bort.

- Men det handlar inte om 87 personer. Vi har väldigt mycket vakanser och avtalspensioner, säger Harriet Sjöberg, SIF:s klubbordförande.
Förutom avtalspensioneringar ska man alltså försöka lösa övertaligheten med omflyttningar. Harriet Sjöberg är dock inte säker på att ingen kommer att sägas upp.
- Vi kommer att vända på varenda sten. Konsulterna åker ut först, det är vi överens om. Vi har anställt mycket folk 1998. Betydligt fler än de här 87. Ledningen borde ha haft mer framförhållning, och det håller de med om.
SCA ska spara 200 miljoner kronor. Den främsta orsaken är sammanslagningen av SCA Mölnlycke och SCA Hygiene Paper förra året.
Det är bara två år sedan Harriet Sjöberg avslutade en annan neddragning på drygt 100 personer.
- Den gången behövde vi inte säga upp någon. Jag hoppas att det blir så nu med. Vi ska göra allt. Vi tar fram profiler på alla och ser om de kan passa någon annanstans. Man kan inte hoppa över någon för då ha man inte gjort rätt.
I mitten av mars hoppas Harriet Sjöberg att de är klara med alla förhandlingar.
- Det är så mycket oro nu, så vi vill bli klara så snart som möjligt.

LINDA SVENSSON © siftidningen 1999

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arkiv

Sparkad Pridegeneral kräver skadestånd

I december fick festivalgeneralen för Malmö Pride sparken. Nu stämmer Unionen arbetsgivaren och kräver 150 000 kronor i skadestånd.
David Österberg Publicerad 15 april 2019, kl 15:44
Johan Nilsson/TT
Den avskedade festivalgeneralen tillbakavisar anklagelser om att ha misskött sin anställning. Johan Nilsson/TT

Föreningen Malmö Pride bildades 2015 och arrangerar den årliga Pridefestivalen i Malmö. En av grundarna, en nu 34-årig man, valdes till ordförande och året därpå blev han också general för festivalen.

Men förra året uppstod flera konflikter i föreningen. Festivalgeneralen fick bland annat kritik för att han både var ordförande för föreningen och anställd av den. Han kritiserades också för att förutom sin lön ha fått provision på intäkterna till Pridefestivalen och för att ha dålig koll på organisation och administration.

Föreningen och Malmö stad – en av festivalens största finansiärer – lät då en revisionsfirma granska hur föreningen hade skötts. Utredningen visade att styrelsen delvis misskött sitt arbete. Revisorn anmärkte bland annat på föreningens bokföring och på dess interna kontroll. 

Den sista oktober förra året höll Malmö Pride ett extra årsmöte och vid det byttes hela styrelsen ut. Då utsågs också en ny ordförande och 34-åringen fick fortsätta som festivalgeneral.

Kort därefter blev han dock avstängd från sin tjänst och i början av december fick han sparken. Styrelsen ansåg bland annat att han borde ha tecknat ett ramavtal med Malmö stad, att han brustit i sin rapportering till styrelsen och misskött organisation och administration.  

Men nu stämmer Unionen arbetsgivaren och vill att Arbetsdomstolen förklarar att avskedandet är ogiltigt. Unionen kräver också att föreningen betalar 34-åringen 150 000 kronor i skadestånd.

Enligt stämningsansökan tillbakavisar 34-åringen att han misskött sin anställning och påpekar att den gamla styrelsen inte hade några invändningar mot hur han skötte sitt arbete. Han anser också att den nya styrelsen blandar samman vad han gjort som ordförande med vad han gjort som anställd och att den främst fokuserar på saker som hänt innan den nya styrelsen tillträdde.