Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Vägrade ställa upp på bedrägeri - blev av med jobbet

Någon på arbetsplatsen förfalskade hennes namnteckning. När hon protesterade blev hon av med jobbet. Nu stämmer Sif företaget för brott mot anställningsskyddslagen.<br />
Publicerad
Medlemmen hade varit anställd i ett litet familjeföretag i tre år, när hon blev uppringd av ett försäkringsbolag. Enligt försäkringsbolaget skulle hon som ekonomiansvarig ha utfärdat intyg på förlorad arbetsersättning på grund av stormen Gudrun för tre ur ägarfamiljen, som alla jobbar i företaget.
Medlemmen kände inte till intygen. När hon fick dem faxade till sig kunde hon konstatera att hon hade varit på semester när intygen skrevs och att hennes namnteckning var förfalskad. Chockad vände hon sig till arbetsgivaren för att få en förklaring. Enligt medlemmen fick hon då först besked att hon inte skulle lägga sig i hans affärer. När hon stod på sig ska arbetsgivaren ha sagt att han hade varit tvungen att skicka in intygen och att det är så det fungerar vid mindre företag.
När arbetsgivaren sedan ville att medlemmen skulle skicka ytterligare handlingar till försäkringsbolaget vägrade hon. Hon tänkte inte medverka i något som hon tyckte verkade vara bedrägeri. Arbetsgivaren ska då ha sagt att om hon inte utförde sina arbetsuppgifter kunde hon se sig om efter ett nytt jobb.
Därefter åkte ägarparet på semester, men de kommande veckorna blev ändå svåra för Sifmedlemmen som behandlades som luft av arbetskamraterna. Enligt en av dem ska arbetsgivaren ha informerat de anställda om att medlemmen misskött sitt arbete. Situationen blev inte bättre när ägarparet kom tillbaka. Då fick hon bland annat höra att hon förstört deras semester genom sitt uppförande.
Det här ledde till att hon bad att bli uppsagd, vilket arbetsgivaren vägrade gå med på. Sifmedlemmen berättade då att hon mådde så dåligt att hon skulle uppsöka läkare och kontakta Sif. Arbetsgivarens reaktion blev att uppmana henne att säga upp sig själv och försvinna, något som Sifmedlemmen vägrade. Dagen därpå gick hon till läkare och blev sjukskriven med diagnosen krisreaktion. På inrådan av Sif frånträdde hon sin anställning en månad senare.
- Att frånträda anställningen är en möjlighet man har vid avtalsbrott från arbetsgivarens sida. Den vanligaste orsaken är att arbetsgivaren inte betalar ut lön, säger Sifs förbundsjurist Magnus Bäckström.
Sif stämmer nu företaget för brott mot anställningsskyddslagen och kräver 100 000 kronor i skadestånd. Företaget har agerat på ett sätt "som är otillbörligt och i strid med god sed på arbetsmarknaden" och medlemmens frånträdande av anställningen är "att jämställa med ett avskedande av henne från bolagets sida utan någon giltig grund", skriver Magnus Bäckström i stämningsansökan.
Sif kräver också ett skadestånd på 10 000 kronor för brott mot semesterlagen, då företaget inte betalt den semesterersättning som medlemmen har rätt till.
Till det kommer ersättning för de inkomster medlemmen förlorat.

NIKLAS HALLSTEDT

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Sparkad efter 37 år – chefen läste hans mejl i smyg

När möbelföretagets trotjänare blev sjukskriven passade ledningen på att kontrollera hans mejlkorg. Där hittade de ett förslag om försäljning av mosaikbord i Spanien. Illojalt, ansåg bolaget och avskedade mannen.
Ola Rennstam Publicerad 9 februari 2026, kl 13:01
Närbild på dator med e-post på skärmen, används som illustration till artikel om chefen som läste anställds mejl.
Efter 37 år på möbelföretaget blev säljaren plötsligt avskedad. Arbetsgivarens påstående om att mannen planerat att starta konkurrerande verksamhet tillbakavisas av Unionen som nu stämt bolaget i Arbetsdomstolen. Foto: Colourbox

Den 60-årige säljaren trodde att mötet med cheferna skulle handla om hans arbetsmiljö. I stället blev han avskedad – efter 37 år på möbelföretaget. Bolaget hävdar att trotjänaren agerat illojalt genom att han försökt starta konkurrerande verksamhet. Men anklagelserna tillbakavisas av Unionen som nu stämt Linköpingsbolaget i Arbetsdomstolen.

”Vår medlem har under 37 år agerat lojalt och med bolagets bästa i åtanke. Hans förhoppning har varit, och är fortfarande att få arbeta på bolaget tills han går i pension.” skriver Elin Lemel, förbundsjurist på Unionen i stämningsansökan.

Chefen gick igenom mejlen under sjukskrivningen

Bakgrunden till avskedet är säljarens sjukskrivning sommaren 2025. Under sjukskrivningen valde platschefen att gå in och läsa medarbetarens mejl – enligt Unionen utan att först informera mannen om detta. I mejlkorgen hittade ledningen ett dokument, som skickats till säljaren, med ett affärsupplägg. Det handlade om att sälja marockanska mosaikbord till svenskar med fritidsboende i Spanien.

Unionen menar att dokumentet inte kan läggas säljaren till last eftersom han varken har skrivit mejlet eller på annat sätt tagit initiativ till förslaget. Själva affärsidén med fokus på marockanska soffbord är dessutom långt från de kontorsmöbler som företaget säljer till arbetsplatser i Östergötland.

”Han har varken förberett eller bedrivit någon konkurrerande verksamhet. Bolaget har heller inte riskerat att lida någon skada på grund av dokumentet eller dess innehåll”, skriver Unionens jurist i stämningsansökan till Arbetsdomstolen.

Unionen kräver nu 190 000 kronor i skadestånd till medlemmen och att trotjänaren får sitt jobb tillbaka.

I ett mejl till Kollega skriver bolagets ombud att man uppenbarligen har olika uppfattning om den rättsliga innebörden av det som skett: 
”De här frågorna är nu föremål för rättslig prövning och vi kommer tillsammans med Svensk Handel att svara på dem i Arbetsdomstolen. Då detta är ett pågående ärende så kommer företaget inte att kommentera detsamma under pågående process.”

Får arbetsgivaren läsa din jobbmejl?

Men vad gäller egentligen – får chefen läsa din e-post? Enligt Unionen är utgångspunkten att det inte är tillåtet.

– Arbetsgivaren får inte slentrianmässigt ta del av dina mejl. Och absolut inte det som inte är direkt arbetsrelaterat, säger förbundsjurist Susanna Kjällström på Unionens hemsida.

För att få lov att kontrollera mejlkorgen måste det finnas synnerligen goda skäl – som en välgrundad misstanke om brottslighet eller illojalitet. Det kan exempelvis vara misstankar om ekonomisk brottslighet eller att medarbetaren kontaktat kunder för att ta med dem till en konkurrent.

– Arbetsgivaren ska göra en intresseavvägning mellan företagets intresse och skyddet för ditt privatliv och din integritet. Chefen får inte läsa dina privata mejl, inte ens om de gått via din jobbmejladress, säger Susanna Kjällström.