Hoppa till huvudinnehåll
Arbetstid

Ja från Sif till fusion med HTF

Sifs förbundsstyrelse har i dag beslutat att förorda ett samgående med HTF från 1 januari 2008. Personalminskningar ska ske under trygga former, helst utan uppsägningar.<br />
Publicerad
Det var i december förra året som de båda fackförbundens styrelser enades om att inleda en förstudie med sikte på att bilda ett helt nytt förbund på den privata arbetsmarknaden. Efter denna studie och en rad rapporter om ekonomi, demokrati och en gemensam facklig vision har nu Sifs styrelse enhälligt sagt ja till en fusion.
- Reaktionerna från medlemmar och förtroendevalda har varit positiva. Vi ser stora möjligheter till ökad medlemsnytta genom bättre service och större närhet till medlemmen, säger Sifs ordförande Mari-Ann Krantz.
Även HTF-styrelsen väntas säga ja i nästa vecka. Därefter kommer frågan upp på förbundens kongresser i oktober respektive november. Ett klartecken då leder vidare till ett definitivt beslut på parallella extrakongresser hösten 2007.
Personalrepresentanterna i Sifstyrelsen villkorade under sammanträdet sitt stöd till samgåendet med att kräva trygghet för de anställda i omställningen. De hade oroats av räkneexempel i en ekonomirapport om en förväntad rationalisering på minst 100 tjänster av ca 1 000 i det nya förbundet.
Personalen fick inga garantier mot uppsägningar, däremot gjorde förbundsstyrelsen ett kraftfullt uttalande i ett tillägg till beslutet:
"att förbundskansliet tar fram ett program för omställning av de anställda. Detta ska vara förhandlat och klart före extrakongressen i november 2006. Förbundsstyrelsens uppfattning är att samgåendet ej ska innebära försämringar av i dag gällande villkor och anställningstrygghet för de anställda."
Förberedelserna för ett sådant paket har redan inletts.
Starten för det nya tjänstemannafacket är planerad till 1 januari 2008. Det skulle få 520 000 medlemmar spridda över 75 000 arbetsplatser i privata näringslivet.

BJÖRN ÖIJER

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetstid

Lat på jobbet – därför kan det löna sig

Att vara “lat på jobbet” kan vara en tillgång – om det handlar om att vägra onödigt krångel. Det är skillnad på förenkling som sparar tid och lathet som bara skjuter upp ansvar.
Petra Rendik Publicerad 22 maj 2026, kl 09:03
Lat på jobbet. En person lutar sig tillbaka i en skottkärra utomhus och håller en mobiltelefon.
Lat på jobbet kan vara en strategi för effektivitet när den leder till förenkling. Men när lathet blir prokrastinering tappar både kvalitet och tempo. Foto: Colourbox.

Bill Gates lär ha sagt att han väljer lata människor för att lösa svåra uppgifter. Det kan vara en strategi som både främjar innovation och effektivitet.

Men varför? 

Lata personer vill inte anstränga sig i onödan eller upprepa sig om det inte är ett absolut måste. Medan många av oss accepterar krångliga processer gör latmasken precis tvärtom: den letar efter en genväg eller åtminstone en enklare väg. Det är så innovation uppstår, skriver Realtid.

Övertid är inte samma sak som resultat

Det är alltså inte alltid den som jobbar mest som är bäst. De där lata kollegorna har kanske hajat något som fler av oss borde haka på. Det handlar inte om lättja utan om att jobba smartare, där man inte behöver upprepa sig i onödan. Man slösar inte tid på fel saker helt enkelt och i längden sparar man tid och resurser.

Realtid gör i sin artikel ändå en skillnad på bra och mindre bra lathet. Bra är att våga förenkla, ifrågasätta processer och prioritera rätt. Inte lika bra är att prokrastinera, undvika ansvar eller inte göra något alls.

Bill Gates bytte slit mot reflektion

Microsoft-grundaren Bill Gates är själv ökänd för sina extrema arbetsvanor när han var yngre. Han ”trodde” inte på semester eller lediga helger och krävde samma nitiska inställning från sina medarbetare. Men med åldern blev han, om inte latare, så smartare. I flera intervjuer har han berättat om sin mer moderna syn på hälsosam balans mellan arbete, reflektion och fritid.

Tre skäl till att ”lata” medarbetare levererar

  • Lata medarbetare söker aktivt enklare sätt att lösa problem eftersom de ogillar onödigt arbete och helst inte vill upprepa sig.
  • Lata medarbetare levererar snabbare utan att tumma på kvaliteten eftersom de ogillar ineffektivitet.
  • Lata medarbetare prioriterar smartare; det handlar ofta om kreativ problemlösning snarare än antal arbetstimmar.