Förslaget sågas fullständigt av Sif-ordföranden:
- Ännu ett utspel från den borgerliga alliansen, med enda syfte att göra det enklare att säga upp, helt i linje med de gamla kraven från Svenskt näringsliv.
- De diskuterar tyvärr fel sak. Vi borde samla alla krafter för att skapa tillväxt så att fler ungdomar kan få jobb, säger Mari-Ann Krantz.
Sif anser att det redan är enkelt att säga upp anställda i Sverige, i bland för enkelt. Lagen om anställningsskydd bör inte luckras upp.
Mari-Ann Krantz reagerar också starkt på att Maud Olofsson hävdar att unga får relativt höga löner:
- Vissa politiker är klåfingriga. De ska inte lägga sig i vilka lägstalöner som vi avtalar om, säger Krantz.
Även arbetslivsministern Hans Karlsson kritiserar Olofssons utspel:
- Unga människors problem är inte att de tjänar för bra eller har för trygga jobb. Nej, problemet är att det hittills har varit för få jobb. Regeringen förbereder nu ett lagförslag för att stärka ungdomars anställningstrygghet.
DAG BREMBERG