Ledningen har utlovat minst 20 000 kronor i bonus och vinstutdelning. Men det kan bli ännu mer.
- Vi har en övre gräns på 30 000, men dit når vi inte. Det är vissa parametrar i bonussystemet vi inte har uppfyllt, säger Alf Kungstedt.
Bonusen bygger på att de anställda uppfyller krav när det gäller till exempel arbetsmiljö, kvalitet och produktion. Det är de två förstnämnda man inte till fullo har levt upp till.
Till skillnad från tidigare år, då bonusen har betalats ut efter årets slut, ska man nu få två delbetalningar, en inför semestern och en vid årsslutet.
- Det här är helt klart en sporre för våra anställda. Det går för fullt här. Hela LKAB:s produktion är såld, så det gäller för oss att inte få några störningar. Det sätts produktionsrekord varje månad, säger Alf Kungstedt.
LKAB har ett nytt pelletsverk under uppförande som ska tas i bruk nästa år. Då kan produktionen komma att öka ytterligare, men några stora nyanställningar blir det inte tal om.
- Inte många, det blir väl kanske några stycken.
LINDA SVENSSON