Hoppa till huvudinnehåll
Arkiv

Danmark petar Sverige som världens ledande IT-nation

För fjärde året i rad har 53 länder mätts efter sin IT-utveckling, och för första gången ligger inte Sverige i topp.<br />
Publicerad
Det är IDC, ett analysdotterbolag till IDG, International Data Group, som årligen analyserar världens 53 ledande IT-nationer. Man mäter ländernas förmåga att delta IT-samhället utifrån fyra grundfaktorer: datorer (t.ex. i hemmen och hur stor andel av BNP som viks för IT-satsningar) Internetanvändning, telekom (t.ex. förekomsten av bredband) och sociala faktorer (t.ex. utbildning).
För Sveriges vidkommande ser det bra ut, men inte lika bra som i Danmark, som har seglat upp på förstaplatsen. Orsaken till det är bland annat att 67 procent av Danmarks befolkning har tillgång till Internet. Av dem kan drygt 80 procent koppla upp sig hemifrån, 22 procent har bredband.
I botten av de 53 länderna hamnar Indonesien, Vietnam, Indien och Turkiet.

Topp 10, informationssamhällen:
Danmark
Sverige
USA
Schweiz
Kanada
Nederländerna
Finland
Korea
Norge
Storbritannien

LINDA SVENSSON


Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arkiv

Sparkad Pridegeneral kräver skadestånd

I december fick festivalgeneralen för Malmö Pride sparken. Nu stämmer Unionen arbetsgivaren och kräver 150 000 kronor i skadestånd.
David Österberg Publicerad 15 april 2019, kl 15:44
Johan Nilsson/TT
Den avskedade festivalgeneralen tillbakavisar anklagelser om att ha misskött sin anställning. Johan Nilsson/TT

Föreningen Malmö Pride bildades 2015 och arrangerar den årliga Pridefestivalen i Malmö. En av grundarna, en nu 34-årig man, valdes till ordförande och året därpå blev han också general för festivalen.

Men förra året uppstod flera konflikter i föreningen. Festivalgeneralen fick bland annat kritik för att han både var ordförande för föreningen och anställd av den. Han kritiserades också för att förutom sin lön ha fått provision på intäkterna till Pridefestivalen och för att ha dålig koll på organisation och administration.

Föreningen och Malmö stad – en av festivalens största finansiärer – lät då en revisionsfirma granska hur föreningen hade skötts. Utredningen visade att styrelsen delvis misskött sitt arbete. Revisorn anmärkte bland annat på föreningens bokföring och på dess interna kontroll. 

Den sista oktober förra året höll Malmö Pride ett extra årsmöte och vid det byttes hela styrelsen ut. Då utsågs också en ny ordförande och 34-åringen fick fortsätta som festivalgeneral.

Kort därefter blev han dock avstängd från sin tjänst och i början av december fick han sparken. Styrelsen ansåg bland annat att han borde ha tecknat ett ramavtal med Malmö stad, att han brustit i sin rapportering till styrelsen och misskött organisation och administration.  

Men nu stämmer Unionen arbetsgivaren och vill att Arbetsdomstolen förklarar att avskedandet är ogiltigt. Unionen kräver också att föreningen betalar 34-åringen 150 000 kronor i skadestånd.

Enligt stämningsansökan tillbakavisar 34-åringen att han misskött sin anställning och påpekar att den gamla styrelsen inte hade några invändningar mot hur han skötte sitt arbete. Han anser också att den nya styrelsen blandar samman vad han gjort som ordförande med vad han gjort som anställd och att den främst fokuserar på saker som hänt innan den nya styrelsen tillträdde.