Hoppa till huvudinnehåll
Arkiv

SCA minskar personalen genom samarbete med högskolan

Publicerad

SCA minskar personalen genom samarbete med högskolan

Ökat samarbete med Mitthögskolan och ett nytt forskningscenter. Det planerar SCA forskning i Sundsvall. Resultatet blir ett 30-tal färre tjänster.

- Det är en omstrukturering på gång. Vi har en ganska diffus målbild just nu. Men det innebär färre arbetstillfällen. Vi diskuterar vilka kompetensområden vi ska ha och hur de ska bemannas, säger Kjell Wilhelmsson, SIF:s klubbordförande.
År 2000 ska SCA:s nya kostym vara klar. 30 tjänster på teknikcentret i Sundsvall kommer enligt företagets planer att försvinna. Facket hoppas att man ska slippa uppsägningar genom naturliga avgångar, personalförflyttningar från den centrala enheten till utvecklingsenheterna på fabrikerna och genom att inte förlänga vikariat.
- Det är tyvärr så att många unga blir drabbade. De har sin chans att få in en fot på arbetsmarknaden genom vikariat. Den dörren kommer nu att vara stängd.
De senaste fem åren har forskningen på SCA expanderat. Nuvarande planer innebär en återgång till den tidigare nivån. Företaget planerar att samordna forskningsverksamheten med Mitthögskolan. För ändamålet ska ett hus byggas i anslutning till högskolan.
- Det nya huset är anpassat för den nya kostymen, så det finns helt enkelt inte plats för alla. Men det är en stegvis process. Vi måste ha en plan som är överenskommen i förhandlingar. Än så länge är vi bara i begynnelsestadiet, säger Wilhelmsson.

LINDA SVENSSON ©SIF-tidningen 1998

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arkiv

Sparkad Pridegeneral kräver skadestånd

I december fick festivalgeneralen för Malmö Pride sparken. Nu stämmer Unionen arbetsgivaren och kräver 150 000 kronor i skadestånd.
David Österberg Publicerad 15 april 2019, kl 15:44
Johan Nilsson/TT
Den avskedade festivalgeneralen tillbakavisar anklagelser om att ha misskött sin anställning. Johan Nilsson/TT

Föreningen Malmö Pride bildades 2015 och arrangerar den årliga Pridefestivalen i Malmö. En av grundarna, en nu 34-årig man, valdes till ordförande och året därpå blev han också general för festivalen.

Men förra året uppstod flera konflikter i föreningen. Festivalgeneralen fick bland annat kritik för att han både var ordförande för föreningen och anställd av den. Han kritiserades också för att förutom sin lön ha fått provision på intäkterna till Pridefestivalen och för att ha dålig koll på organisation och administration.

Föreningen och Malmö stad – en av festivalens största finansiärer – lät då en revisionsfirma granska hur föreningen hade skötts. Utredningen visade att styrelsen delvis misskött sitt arbete. Revisorn anmärkte bland annat på föreningens bokföring och på dess interna kontroll. 

Den sista oktober förra året höll Malmö Pride ett extra årsmöte och vid det byttes hela styrelsen ut. Då utsågs också en ny ordförande och 34-åringen fick fortsätta som festivalgeneral.

Kort därefter blev han dock avstängd från sin tjänst och i början av december fick han sparken. Styrelsen ansåg bland annat att han borde ha tecknat ett ramavtal med Malmö stad, att han brustit i sin rapportering till styrelsen och misskött organisation och administration.  

Men nu stämmer Unionen arbetsgivaren och vill att Arbetsdomstolen förklarar att avskedandet är ogiltigt. Unionen kräver också att föreningen betalar 34-åringen 150 000 kronor i skadestånd.

Enligt stämningsansökan tillbakavisar 34-åringen att han misskött sin anställning och påpekar att den gamla styrelsen inte hade några invändningar mot hur han skötte sitt arbete. Han anser också att den nya styrelsen blandar samman vad han gjort som ordförande med vad han gjort som anställd och att den främst fokuserar på saker som hänt innan den nya styrelsen tillträdde.