Hoppa till huvudinnehåll
Arkiv

Förslag om övergångsregler klara

Arbetstagare från åtta av de tio nya EU-länderna blir tvungna att på förhand ha klart med ett arbete som det går att försörja sig på för att få flytta till Sverige.
Publicerad
Genom en överenskommelse mellan EU och åtta av de nya medlemsländerna finns en möjlighet för de gamla EU-länderna att begränsa den fria rörligheten av arbetskraft. Länderna som berörs är Polen, Ungern, Estland, Lettland, Litauen, Slovakien, Slovenien och Tjeckien. Malta och Cypern omfattas inte.
Den svenska regeringen föreslår en tvåårig begränsning av den fria rörligheten. Bland annat ska arbetstagare från de nya medlemsstaterna söka arbetstillstånd från sitt hemland och ha ett jobb ordnat med avtalsenlig lön.
Från TCO:s sida kritiserar man övergångsbestämmelserna.
- Det är dystert för Sverige, som jobbade så hårt med utvidgningen, inte minst under ordförandeåret, att man har hamnat i den här situationen. Jobbet borde ha gjorts innan, så att vi kunde ha fri rörlighet, säger Sture Nordh, TCO:s ordförande.
Enligt regeringen är det för att förhindra lönedumpning och exploatering av arbetskraft som man vill tillämpa de särskilda reglerna.
Flertalet medlemsstater kommer att införa någon form av begränsning. Bara Grekland och Italien står fast vid att fri rörlighet ska gälla.

LINDA SVENSSON

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arkiv

Sparkad Pridegeneral kräver skadestånd

I december fick festivalgeneralen för Malmö Pride sparken. Nu stämmer Unionen arbetsgivaren och kräver 150 000 kronor i skadestånd.
David Österberg Publicerad 15 april 2019, kl 15:44
Johan Nilsson/TT
Den avskedade festivalgeneralen tillbakavisar anklagelser om att ha misskött sin anställning. Johan Nilsson/TT

Föreningen Malmö Pride bildades 2015 och arrangerar den årliga Pridefestivalen i Malmö. En av grundarna, en nu 34-årig man, valdes till ordförande och året därpå blev han också general för festivalen.

Men förra året uppstod flera konflikter i föreningen. Festivalgeneralen fick bland annat kritik för att han både var ordförande för föreningen och anställd av den. Han kritiserades också för att förutom sin lön ha fått provision på intäkterna till Pridefestivalen och för att ha dålig koll på organisation och administration.

Föreningen och Malmö stad – en av festivalens största finansiärer – lät då en revisionsfirma granska hur föreningen hade skötts. Utredningen visade att styrelsen delvis misskött sitt arbete. Revisorn anmärkte bland annat på föreningens bokföring och på dess interna kontroll. 

Den sista oktober förra året höll Malmö Pride ett extra årsmöte och vid det byttes hela styrelsen ut. Då utsågs också en ny ordförande och 34-åringen fick fortsätta som festivalgeneral.

Kort därefter blev han dock avstängd från sin tjänst och i början av december fick han sparken. Styrelsen ansåg bland annat att han borde ha tecknat ett ramavtal med Malmö stad, att han brustit i sin rapportering till styrelsen och misskött organisation och administration.  

Men nu stämmer Unionen arbetsgivaren och vill att Arbetsdomstolen förklarar att avskedandet är ogiltigt. Unionen kräver också att föreningen betalar 34-åringen 150 000 kronor i skadestånd.

Enligt stämningsansökan tillbakavisar 34-åringen att han misskött sin anställning och påpekar att den gamla styrelsen inte hade några invändningar mot hur han skötte sitt arbete. Han anser också att den nya styrelsen blandar samman vad han gjort som ordförande med vad han gjort som anställd och att den främst fokuserar på saker som hänt innan den nya styrelsen tillträdde.