210 varslas på AssiDomän
AssiDomän omorganiserar och 210 anställda ska bort i Sverige. 60 personer på huvudkontoret i Stockholm och drygt 150 på Kraftliner i Piteå varslas om uppsägning.
Den planerade nedskärningen i Piteå har varit känd en tid och har mötts av kraftiga fackliga protester. SIF-klubbens ordförande på Kraftliner, Roland Johansson, hade hoppats att koncernstyrelsen i samband med presentationen av AssiDomäns nya organisation skulle backa från de planerade förändringarna i Piteå.
- Men så blev det inte. Läget är tyvärr oförändrat, säger han.
- Visserligen får vi en ny chef för vårt affärsområde, men det kommer nog inte att göra någon skillnad.
I den nya organisation som AssiDomän presenterade ska antalet tjänster minskas med 760 personer, över hela världen. 60 av dem försvinner från huvudkontoret i Stockholm.
- Vi hoppas givetvis kunna lösa detta utan att några ska behöva sägas upp, säger Pia Turstam, SIF-klubbens ordförande på huvudkontoret.
- I övrigt vill jag inte ge några kommentarer alls just nu. Vi är mitt uppe i förhandlingar som jag inte vill föregripa. Återkom om två veckor när vi vet vad som kommer att hända.
AssiDomäns styrelse talar i sitt pressmeddelande om att koncernens lönsamhetsnivå "inte är tillfredsställande". För att råda bot på det ska organisationen koncentreras och effektiviseras. Fyra mindre säckfabriker läggs ned. Sammanlagt ska sparprogrammet minska kostnaderna med totalt 500 miljoner kronor.
Roland Johansson på Kraftliner:
- Omorganisationen som sådan är väl positiv. Den bryter lite av den centrala dominansen. Men nedskärningarna i Piteå och Stockholm gör mig djupt bekymrad.
MAGNUS A JACOBSSON© SIF-tidningen 1998