Hoppa till huvudinnehåll
Arkiv

Försäkring mot arbetslöshet kan ge lägre a-kassa

Publicerad

Försäkring mot arbetslöshet
kan ge lägre a-kassa

Om man har tecknat en försäkring som ger extra pengar vid arbetslöshet kan ersättningen från a-kassan minska. Den tolkningen gör arbetsmarknadsstyrelsen, Ams. Information om detta ska i nästa vecka gå ut till landets a-kassor.

I flera fackliga tidningar, bland annat SIF-tidningen, finns en annons från företaget Accept försäkringar som erbjuder en "arbetslöshetsförsäkring" till SIF:s medlemmar. Tanken är att försäkringen ska ge extra ersättning utöver de pengar som kommer från a-kassan vid arbetslöshet.
Den riktar sig till personer med fast anställning som inte har fått pengar från en a-kassa under de senaste två åren.
Enligt a-kassan är det dock en öppen fråga hur sådana försäkringspengar ska räknas. Är det en extra inkomst som påverkar a-kasseersättningen eller inte?
SIF-tidningen kan berätta att Ams har kommit fram till att den ska tolkas som "ersättning från annan", som det heter i lagen.
- Det betyder att en sådan försäkring kan påverka hur stor a-kasseersättning man får, säger Birgitta Granberg på Ams försäkringsenhet.
- Enligt vår efterforskning, i lagens förarbeten, bör de här pengarna räknas in när a-kassan bedömer vilken ersättning den arbetslöse är berättigad till.
Det är dock a-kassan som fattar beslut i enskilda ärenden. Ams tolkning kommer sannolikt få stor betydelse för a-kassornas bedömning och i sin tur för medlemmarnas intresse av att teckna försäkringar av det här slaget.

MAGNUS A JACOBSSON© SIF-tidningen 1998

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arkiv

Sparkad Pridegeneral kräver skadestånd

I december fick festivalgeneralen för Malmö Pride sparken. Nu stämmer Unionen arbetsgivaren och kräver 150 000 kronor i skadestånd.
David Österberg Publicerad 15 april 2019, kl 15:44
Johan Nilsson/TT
Den avskedade festivalgeneralen tillbakavisar anklagelser om att ha misskött sin anställning. Johan Nilsson/TT

Föreningen Malmö Pride bildades 2015 och arrangerar den årliga Pridefestivalen i Malmö. En av grundarna, en nu 34-årig man, valdes till ordförande och året därpå blev han också general för festivalen.

Men förra året uppstod flera konflikter i föreningen. Festivalgeneralen fick bland annat kritik för att han både var ordförande för föreningen och anställd av den. Han kritiserades också för att förutom sin lön ha fått provision på intäkterna till Pridefestivalen och för att ha dålig koll på organisation och administration.

Föreningen och Malmö stad – en av festivalens största finansiärer – lät då en revisionsfirma granska hur föreningen hade skötts. Utredningen visade att styrelsen delvis misskött sitt arbete. Revisorn anmärkte bland annat på föreningens bokföring och på dess interna kontroll. 

Den sista oktober förra året höll Malmö Pride ett extra årsmöte och vid det byttes hela styrelsen ut. Då utsågs också en ny ordförande och 34-åringen fick fortsätta som festivalgeneral.

Kort därefter blev han dock avstängd från sin tjänst och i början av december fick han sparken. Styrelsen ansåg bland annat att han borde ha tecknat ett ramavtal med Malmö stad, att han brustit i sin rapportering till styrelsen och misskött organisation och administration.  

Men nu stämmer Unionen arbetsgivaren och vill att Arbetsdomstolen förklarar att avskedandet är ogiltigt. Unionen kräver också att föreningen betalar 34-åringen 150 000 kronor i skadestånd.

Enligt stämningsansökan tillbakavisar 34-åringen att han misskött sin anställning och påpekar att den gamla styrelsen inte hade några invändningar mot hur han skötte sitt arbete. Han anser också att den nya styrelsen blandar samman vad han gjort som ordförande med vad han gjort som anställd och att den främst fokuserar på saker som hänt innan den nya styrelsen tillträdde.