- Jag för min del blev väldigt glad när jag såg att Attac bildades i Sverige. Man har tidigare alltid arbetat i motvind om man har kämpat för något annat än kortsiktiga vinstintressen. Attac har vridit debatten till ett mer internationellt perspektiv, säger Lars Henriksson.
Han menar att Volvo, både lastvagnar och Fordägda personvagnar, som internationella storföretag är en del av den globala ekonomin. Att agera inifrån är ett sätt att mota Olle i grind.
- Så länge jag har jobbat här har man levt med hot och påtryckningar från företaget. Gör vi inte si eller så flyttar verksamheten utomlands.
Ett tiotal personer är med från start, men gruppen hoppas kunna locka fler medlemmar.
- Vi ska jobba med opinionsbildning och information. Vi har tänkt att vi ska hålla öppna möten om Attacs viktigaste frågor med vinkling till vår situation.
Lars Henriksson tror att företagsledningen är mer benägen att delta i en debatt som kommer från de egna leden.
Ännu har ingen tjänsteman engagerat sig i gruppen.
- Det är väl av tradition så att vi på kollektivsidan engagerar oss mer både fackligt och politiskt. Men jag vet att det finns tjänstemän på Volvo som redan är medlemmar i Attac.
LINDA SVENSSON