Hoppa till huvudinnehåll
Arkiv

Medlare för Almega tjänster

Publicerad

Medlare utsedda för konflikten med
Almega tjänsteförbunden

Rune Larsson och Gunnar Samuelsson har av Medlingsinstitutet utsetts att medla i konflikten mellan SIF och CF å ena sidan och Almega svensk teknik och design.

I fredags varslade de två fackförbunden SIF och CF Almega om övertidsblockad mot Almega tjänsteförbunden. Striden gäller främst förkortning av arbetstiden för ateknik- och industrikonsultbranschen, men också individuella lönegarantier, föräldralön och permission för veckovila. De två medlarna som Medlingsinstituet har utsett, Rune Larsson och Gunnar Samuelsson har inte lång tid på sig. Övertidsblockaden startar den 15 maj.
- Vi hoppas att de ska kunna lösa de knutar hos Almega som gjort att vi varslat om blockade mot övertid. Vi förutsätter att SIF:s medlemmar på det här området ska få samma anställningsvillkor som övriga. Förhoppningsvis ska Almega fås att inse att vi menar allvar med varslet, säger Hanna Brandt Gonzáles på SIF:s förhandlingsenhet.
Såväl Rune Larsson som Gunnar Samuelsson har lång erfarenhet som medlare. Rune Larsson fanns tidigare på TCO/S och Gunnar Samuelsson har varit chef på dåvarande Statens förlikningskommission.

GUNNAR HÄGG© siftidningen

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arkiv

Sparkad Pridegeneral kräver skadestånd

I december fick festivalgeneralen för Malmö Pride sparken. Nu stämmer Unionen arbetsgivaren och kräver 150 000 kronor i skadestånd.
David Österberg Publicerad 15 april 2019, kl 15:44
Johan Nilsson/TT
Den avskedade festivalgeneralen tillbakavisar anklagelser om att ha misskött sin anställning. Johan Nilsson/TT

Föreningen Malmö Pride bildades 2015 och arrangerar den årliga Pridefestivalen i Malmö. En av grundarna, en nu 34-årig man, valdes till ordförande och året därpå blev han också general för festivalen.

Men förra året uppstod flera konflikter i föreningen. Festivalgeneralen fick bland annat kritik för att han både var ordförande för föreningen och anställd av den. Han kritiserades också för att förutom sin lön ha fått provision på intäkterna till Pridefestivalen och för att ha dålig koll på organisation och administration.

Föreningen och Malmö stad – en av festivalens största finansiärer – lät då en revisionsfirma granska hur föreningen hade skötts. Utredningen visade att styrelsen delvis misskött sitt arbete. Revisorn anmärkte bland annat på föreningens bokföring och på dess interna kontroll. 

Den sista oktober förra året höll Malmö Pride ett extra årsmöte och vid det byttes hela styrelsen ut. Då utsågs också en ny ordförande och 34-åringen fick fortsätta som festivalgeneral.

Kort därefter blev han dock avstängd från sin tjänst och i början av december fick han sparken. Styrelsen ansåg bland annat att han borde ha tecknat ett ramavtal med Malmö stad, att han brustit i sin rapportering till styrelsen och misskött organisation och administration.  

Men nu stämmer Unionen arbetsgivaren och vill att Arbetsdomstolen förklarar att avskedandet är ogiltigt. Unionen kräver också att föreningen betalar 34-åringen 150 000 kronor i skadestånd.

Enligt stämningsansökan tillbakavisar 34-åringen att han misskött sin anställning och påpekar att den gamla styrelsen inte hade några invändningar mot hur han skötte sitt arbete. Han anser också att den nya styrelsen blandar samman vad han gjort som ordförande med vad han gjort som anställd och att den främst fokuserar på saker som hänt innan den nya styrelsen tillträdde.