Hoppa till huvudinnehåll
Arkiv

Offentliga arbetsgivare blockerar kortare arbetstid

Publicerad

Offentliga arbetsgivare blockerar kortare arbetstid

Den offentliga sektorn bromsar arbetstidsförkortningen. Det menar SIF:s arbetstidsexpert Lennart Sjösten som inte tror på något regeringsförslag om förkortning inom snar framtid.

Nästa sommar ska den pågående arbetstidsutredningen lägga fram ett eventuellt förslag till arbetstidsförkortning. Håller tidsschemat skulle en förkortning kunna påbörjas i januari 2003.
- Jag tror inte ett skit på att sossarna kommer att lägga ett arbetstidsförslag. Hur många gånger har man inte utlovat det? säger Lennart Sjösten.
Enligt Sjösten har facken tidigare ansett att det var arbetsgivarföreningen som stod för motståndet mot en förkortning. En felaktig analys, menar han nu.
- Jag har insett att motkrafterna finns på offentligsidan. Att ge alla dessa kvinnor inom vård och skola lite kortare arbetstid är förenat med väldigt stora problem både ekonomiskt och organisatoriskt.
- Det är något som ingen regering, oavsett om den är socialdemokratisk eller borgerlig, kan trolla bort. Jag tror att det har en tung betydelse.
Den pågående utredningen ska även lägga fram förslag för att öka de anställdas inflytande över semesterns förläggning och införandet av EG:s arbetstidsdirektiv. Regeringens ambition är att arbetstidsförkortningen ska genomföras i linje med det förslag som LO, TCO och SACO presenterade i höstas. Förslaget går ut på att ytterligare fem dagars betald ledighet stegvis införs, dagar som ska gå att ta ut på annat sätt än som hela dagar. Också semester över fyra veckor ska kunna användas på samma vis.

NIKLAS HALLSTEDT© siftidningen 2000

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arkiv

Sparkad Pridegeneral kräver skadestånd

I december fick festivalgeneralen för Malmö Pride sparken. Nu stämmer Unionen arbetsgivaren och kräver 150 000 kronor i skadestånd.
David Österberg Publicerad 15 april 2019, kl 15:44
Johan Nilsson/TT
Den avskedade festivalgeneralen tillbakavisar anklagelser om att ha misskött sin anställning. Johan Nilsson/TT

Föreningen Malmö Pride bildades 2015 och arrangerar den årliga Pridefestivalen i Malmö. En av grundarna, en nu 34-årig man, valdes till ordförande och året därpå blev han också general för festivalen.

Men förra året uppstod flera konflikter i föreningen. Festivalgeneralen fick bland annat kritik för att han både var ordförande för föreningen och anställd av den. Han kritiserades också för att förutom sin lön ha fått provision på intäkterna till Pridefestivalen och för att ha dålig koll på organisation och administration.

Föreningen och Malmö stad – en av festivalens största finansiärer – lät då en revisionsfirma granska hur föreningen hade skötts. Utredningen visade att styrelsen delvis misskött sitt arbete. Revisorn anmärkte bland annat på föreningens bokföring och på dess interna kontroll. 

Den sista oktober förra året höll Malmö Pride ett extra årsmöte och vid det byttes hela styrelsen ut. Då utsågs också en ny ordförande och 34-åringen fick fortsätta som festivalgeneral.

Kort därefter blev han dock avstängd från sin tjänst och i början av december fick han sparken. Styrelsen ansåg bland annat att han borde ha tecknat ett ramavtal med Malmö stad, att han brustit i sin rapportering till styrelsen och misskött organisation och administration.  

Men nu stämmer Unionen arbetsgivaren och vill att Arbetsdomstolen förklarar att avskedandet är ogiltigt. Unionen kräver också att föreningen betalar 34-åringen 150 000 kronor i skadestånd.

Enligt stämningsansökan tillbakavisar 34-åringen att han misskött sin anställning och påpekar att den gamla styrelsen inte hade några invändningar mot hur han skötte sitt arbete. Han anser också att den nya styrelsen blandar samman vad han gjort som ordförande med vad han gjort som anställd och att den främst fokuserar på saker som hänt innan den nya styrelsen tillträdde.