Hoppa till huvudinnehåll
Arkiv

Papporna i Örebro mest jämställda

Publicerad

Papporna i Örebro mest jämställda

Papporna i Örebro och Västerbottens län kan känna sig stolta – de är landets mest jämställda pappor. Det visar TCO:s nya pappaindex. De minst jämställda finns i Blekinge och Stockholm.

TCO vill med sitt nya index visa hur mycket pappor är lediga med sina barn. Indexet är en sammanvägning av pappors andel av uttagna föräldradagar och andelen män av de föräldralediga.
- Även om pappornas andel av föräldradagarna har ökat något så är nivån oförskämt låg. Den pappamånad som tidigare har införts i föräldraförsäkringen har varit bra och måste nu följas upp av fler. Samtidigt måste taket i försäkringen höjas så att familjerna inte förlorar ekonomiskt på att det är papporna som är hemma, säger Roger Mörtvik, samhällspolitisk chef på TCO.
Den geografiska skillnaden mellan hur män utnyttjar föräldraledigheten är stor. Bäst index har Örebro med 22,1, sämst har Blekinge län med 13,2. Genomsnittet ligger på 16,6. Om pappan och mamman skulle dela lika på föräldraledigheten skulle indexvärdet vara 100.
Det är bara drygt en tredjedel av papporna som tar ut någon föräldraledighet alls. Stockholm hamnar på jumboplats i den listan. Ingen annanstans är det så liten andel män bland de föräldralediga. Å andra sidan tar de pappor som är föräldralediga i Stockholm ut fler dagar än någon annanstans i Sverige.

Topplistan över jämställda pappor enligt TCO:s pappaindex:
Örebro
Västerbotten
Uppsala
Dalarna
Gotland
Jämtland
Västmanland
Norrbotten
Västernorrland
Södermanland
Kronoberg
Östergötland
Gävleborg
Halland
Västra Götaland
Kalmar
Jönköping
Värmland
Skåne
Stockholm
Blekinge

Mer information finns på www.tco.se

CARITA ANDERSSON© siftidningen 2000

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arkiv

Sparkad Pridegeneral kräver skadestånd

I december fick festivalgeneralen för Malmö Pride sparken. Nu stämmer Unionen arbetsgivaren och kräver 150 000 kronor i skadestånd.
David Österberg Publicerad 15 april 2019, kl 15:44
Johan Nilsson/TT
Den avskedade festivalgeneralen tillbakavisar anklagelser om att ha misskött sin anställning. Johan Nilsson/TT

Föreningen Malmö Pride bildades 2015 och arrangerar den årliga Pridefestivalen i Malmö. En av grundarna, en nu 34-årig man, valdes till ordförande och året därpå blev han också general för festivalen.

Men förra året uppstod flera konflikter i föreningen. Festivalgeneralen fick bland annat kritik för att han både var ordförande för föreningen och anställd av den. Han kritiserades också för att förutom sin lön ha fått provision på intäkterna till Pridefestivalen och för att ha dålig koll på organisation och administration.

Föreningen och Malmö stad – en av festivalens största finansiärer – lät då en revisionsfirma granska hur föreningen hade skötts. Utredningen visade att styrelsen delvis misskött sitt arbete. Revisorn anmärkte bland annat på föreningens bokföring och på dess interna kontroll. 

Den sista oktober förra året höll Malmö Pride ett extra årsmöte och vid det byttes hela styrelsen ut. Då utsågs också en ny ordförande och 34-åringen fick fortsätta som festivalgeneral.

Kort därefter blev han dock avstängd från sin tjänst och i början av december fick han sparken. Styrelsen ansåg bland annat att han borde ha tecknat ett ramavtal med Malmö stad, att han brustit i sin rapportering till styrelsen och misskött organisation och administration.  

Men nu stämmer Unionen arbetsgivaren och vill att Arbetsdomstolen förklarar att avskedandet är ogiltigt. Unionen kräver också att föreningen betalar 34-åringen 150 000 kronor i skadestånd.

Enligt stämningsansökan tillbakavisar 34-åringen att han misskött sin anställning och påpekar att den gamla styrelsen inte hade några invändningar mot hur han skötte sitt arbete. Han anser också att den nya styrelsen blandar samman vad han gjort som ordförande med vad han gjort som anställd och att den främst fokuserar på saker som hänt innan den nya styrelsen tillträdde.