Hoppa till huvudinnehåll
Socialförsäkring

Snart kan du vabba om skolan stänger

Om ditt barns skola stänger till följd av corona ska du ha rätt att vabba. Det föreslog regeringen under onsdagen. De nya reglerna ska även gälla om skolan stänger för att personalen är sjuk.
David Österberg Publicerad
Jonas Ekströmer / TT
Snart har du rätt till vab om skolorna stänger på grund av corona. Jonas Ekströmer / TT

Flera skolor har stängt på grund av coronakrisen. Regeringen har dessutom beslutat om en lag som gör det möjligt att stänga alla förskolor och skolor om smittläget skulle bli värre. Hittills har det dock inte varit möjligt att få ersättning för vab, vård av barn, för den som är hemma med ett friskt barn som inte har någon skola att gå till.

Men nu föreslår regeringen i sin extra ändringsbudegt att reglerna ändras. Från den 25 april blir det därmed möjligt att vabba om en skola stänger på grund av coronasmittan. Regeringen skriver att de ekonomiska konsekvenserna för den som inte kan jobba för att förskolan eller skolan har stängt kan bli omfattande. Därför finns det skäl att under en begränsad tid utöka möjligheterna för föräldrar att få ersättning för vab om en skola stänger för att minska spridningen av coronaviruset.

De utökade möjligheterna till vab gäller även om en skola stänger för att en stor del av personalen är frånvarande.

Rätten att vabba gäller för den som har barn som inte har fyllt tolv år. För äldre barn krävs att barnet har ett särskilt behov av vård och tillsyn på grund av sjukdom, utvecklingsstörning eller annat funktionshinder. Enligt de nya reglerna behöver man dock inte ha ett läkarintyg för att styrka det särskilda behovet. Syftet med att slopa intyget är att avlasta vården.

Läs mer: Värt att veta om vab

Det ska också, precis som nu, vara möjligt att överlåta vab till någon annan som tar hand om barnet, exempelvis en morfar eller farmor.

Ersättningen för vab vid skolstängning blir något lägre än vid vanlig vab. Föräldrar kommer att få ungefär 90 procent av den ersättning de normalt får. Regeringen räknar med att snittersättningen blir 891 kronor per dag.

Det är oklart hur mycket de nya reglerna kostar statskassan, enligt regeringen. Kostnaden beror på hur många verksamheter som stänger, hur länge de stänger och hur många föräldrar som måste använda ersättningen.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Socialförsäkring

Läsarna om att leva på sjukersättning: ”Stor fattigdom”

Kollegas rapportering om svårigheten att få sjukersättningen att räcka till mat, kläder och hyra har väckt starka reaktioner. Läsare vittnar om stora utmaningar att få ekonomin att gå ihop.
Lina Björk Publicerad 10 juni 2026, kl 05:59
Sjukersättning
Carina Jonssons sjukersättning sänktes efter att en anonym tipsare informerat Försäkringskassan om hennes kennelverksamhet.

Inspektionen för socialförsäkringen (ISF) har i en ny rapport undersökt de ekonomiska förutsättningarna för personer med hel sjukersättning. Resultatet visar att en tredjedel har låg ekonomisk standard. 

Vi har träffat Carina Jonsson och Eva Riheim som båda kämpar med att få pengarna att räcka till. Artikeln väckte reaktioner. Här är några av dem: 

”Låg ekonomisk standard? Snarare stor fattigdom.”

”Har sjukersättning och när sonen nästa år inte får omvårdnadsbidrag så kommer det bli kämpigt då jag redan lever på 13 300. Jag vågar inte söka bostadstillägg då jag är livrädd att nåt ska bli fel trots att alla mina inkomster kommer från Försäkringskassan och jag blir återbetalningsskyldig.”

”Det är tur att jag har en man som arbetar och tjänar pengar. Jag har 13 000 kronor i månaden, vet jag inte hur jag skulle klarat att leva bara på den ersättningen. ”

”Sjukersättningen är så låg, så jag varje månad får vrida och vända på varje krona. Händer något extra, typ att jag måsta gå till tandläkaren så rasar allt.”

”Jag minns så väl orden från min handläggare på Försäkringskassan då det blev klart med min sjukersättning. Hon sa:  Du kommer inte kunna leva på det där.”

 

En annan bild: ”Det går bra att leva på sjukersättningen”

”Jag har lägsta sjukersättningen på 100 procent men jag klarat mig, jag kan äta alla dagar, jag kan köpa lite kläder varje månad och jag kan spara en slant varje månad, visst jag måste ju tänka mig för men det går runt. ”

”Jag tycker det går bra att leva på sjukersättning, har tillräckligt med pengar. jag har inga jättedyra ovanliga kostnader. men däremot borde det vara lättare för många sjuka att få det beviljat.”

”Min kusin som bor i ett annat land har sjukersättning och fick beviljat att ha sysselsättning en viss procent ideellt.”