Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsmarknad

Sverige närmar sig innovationstoppen

Sverige har gått om Nederländerna och är numer näst bästa landet i världen på innovation. I alla fall enligt en studie från FN:s immaterialrättsorganisation WIPO. I en annan rapport rankas dock Sverige betydligt lägre.
Johanna Rovira Publicerad
Алексей/Colourbox
Sverige hamnar på andra plats i FN-organets innovationsindex. Алексей/Colourbox

Det globala innovationsindexet signerat av FN-organet WIPO (World Intellectual Property Organization) har upprättas varje år sedan 2008 och bedömer i år 129 olika länders kapacitet för innovation och deras resultat på området, baserat på 80 olika indikatorer.

I årets globala innovationsindex har Sverige i alla fall avancerat ett pinnhål från 2018, då landet låg på tredjeplats efter Schweiz och Nederländerna. (Indikatorerna justeras dock från år till år, vilket gör det knepigt att jämföra rankningen över tid).

Samtliga nordiska länder finns med bland de 20 bästa på årets lista, men Asien klättrar snabbt. Enligt en annan innovationsrapport, som mäter "innovations-IQ" hos företag, ligger dock Kina redan i topp och Sverige kommer först på 19:e plats. 

Global Innovation Index, 10 i topp

1. Schweiz (1)

2. Sverige (3)

3. USA (6)

4. Nederländerna (2)

5. Storbritannien (4)

6. Finland (7)

7. Danmark (8)

8. Singapore (5)

9. Tyskland (9)

10. Israel (11)

(Föregående års placering inom parentes.)

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsmarknad

Minister kallar på parterna – för få etableringsjobb

Att antalet etableringsjobb är så få får arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) att kalla till sig parterna.
– Etableringsjobben behöver bli fler, annars behöver vi tänka om och satsa på andra åtgärder, säger han.
Sandra Lund Publicerad 26 november 2025, kl 10:05
Arbetsmarknadsminister Johan Britz i kostym visar på något litet mellan tumme och pekfinger.
Parterna behöver lägga in en "andra växel" när det kommer till etableringsjobben, anser arbetsmarknadsminister Johan Britz (L). Foto: Henrik Montgomery/TT

Som Kollega nyligen kunde berätta har det bara blivit 84 etableringsjobb fram till och med oktober i år. 

 

Då har anställningsformen funnits i nästan två år, den som skulle få bukt på arbetslösheten för långtidsarbetslösa och nyanlända. Reformen har förhandlats under flera år år, framför allt mellan LO, Svenskt näringsliv och Unionen. 

Men även staten som står för den stora delen av finansieringen. 

 

Men nu börjar den sistnämnda tröttna. 

Johan Britz: "Lägg i andra växel"

Arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) kallar nu till sig parterna, enligt TT. De behöver, enligt honom ”lägga i en andra växel”. 

– Etableringsjobben behöver bli fler, annars behöver vi tänka om och satsa på andra åtgärder. De volymer vi ser är helt otillräckliga för att etableringsjobben ska vara en del i att bryta långtidsarbetslösheten – inte minst hos många utrikes födda, säger han i en kommentar till TT.