Glädjeresultat för SIF
SIF:s ekonomiska resultat överträffade budgeten med 800 procent under årets första fyra månader. Tertialrapporten visar ett överskott på drygt 287 miljoner mot budgeterade 35.
Förklaringen är att kapitalintäkterna blev betydligt högre än beräknat. Förbundets aktier har gynnats av börsuppgången. Förvaltarna har överträffat index både för svenska och utländska aktier. Samtidigt har SIF undvikit att placera i de IT-bolag som under våren rasat kraftigt i värde.
Marknadsvärdet av förbundets totala tillgångar (aktier, räntebärande papper och fastigheter) har ökat med en miljard kronor till 10,6 miljarder.
Det är inte bara kapitalförvaltningen som överträffat förväntningarna. Även verksamhetens kostnader utvecklas positivt. Rörelseresultatet är minus 18 miljoner i stället för budgeterade 41. Hade det inte varit för rabatten på medlemsavgiften skulle intäkter och kostnader ha gått jämnt upp.
- Det är oerhört glädjande att vi är i balans i rörelsen. Det har vi inte varit på länge, säger SIF:s t f kanslichef Rolf Lundqvist.
BJÖRN ÖIJER © siftidningen 2000