Hoppa till huvudinnehåll
Arbetslöshet

Manliga arbetsförmedlare diskriminerar

Inte blond och blåögd? Då bör du undvika manliga arbetsförmedlare om du skulle råka bli arbetslös. Det visar en ny forskningsrapport.
Niklas Hallstedt Publicerad
Maja Suslin/TT
Arbetslösa som uppfattas ha ett ”stereotypiskt svenskt utseende” har ungefär 50 procent högre chans att rekommenderas en utbildning, än den som i väldigt låg utsträckning uppfattas så. Maja Suslin/TT

Den ännu opublicerade undersökningen, som har gjorts av forskningsinstitutet IFAU i samarbete med Arbetsförmedlingen, visar att ”arbetssökande med stereotypiskt svenskt utseende favoriseras”, rapporterar SVT Nyheter. Enligt SVT ska arbetslösa som uppfattas ha ett ”stereotypiskt svenskt utseende” ha ungefär 50 procent högre chans att rekommenderas en utbildning, än den som i väldigt låg utsträckning uppfattas på detta sätt.

Bakom diskrimineringen står manliga arbetsförmedlare, visar undersökningen vidare. Kvinnliga arbetsförmedlare tycks inte påverkas av om den som söker jobb uppfattas ha ett ”stereotypiskt svenskt utseende”.

Enligt undersökningen påverkas arbetsförmedlarna också av om den arbetssökande talar med brytning eller inte. I det fallet prioriteras den som talar med brytning. Det kan, menar forskarna, tyda på att arbetsförmedlarna försöker följa de riktlinjer som Arbetsförmedlingen hade när undersökningen gjordes om att arbetssökande som har extra svårt på arbetsmarknaden ska få mer hjälp.

Efter avslöjandet har Arbetsförmedlingens biträdande generaldirektör Clas Ohlsson bett om ursäkt för diskrimineringen.

Till SVT Nyheter säger han att Arbetsförmedlingen misslyckats med att inpränta myndighetens värdegrund hos de anställda. På frågan om diskrimineringen är lagligt, svarar han:

– Nej det tror jag inte, men jag kan inte svara hundraprocentigt. I alla fall är det oetiskt.

SVT Nyheter har också talat med flera politiska företrädare som anser att diskrimineringen är allvarlig.

– Det kommer inte som en total chock att det finns en strukturell diskriminering som kan drabba människor i Sverige i samband med kontakter med Arbetsförmedlingen, eftersom det här finns i hela samhället, säger Vänsterpartiets arbetsmarknadspolitiska talesperson Ali Esbati.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetslöshet

Därför har äldre svårare att få nytt jobb

Äldre arbetssökande fastnar oftare i långtidsarbetslöshet, en utveckling som oroar Arbetsförmedlingen. Ålderism pekas ut som en orsak, likaså inaktuell kompetens. Så vill Arbetsförmedlingen angripa problemet.
Johanna Rovira Publicerad 31 augusti 2026, kl 06:01
Efter närmare två år som arbetslös och omkring 300 sökta jobb utbildar sig Mikael Bergbom till maskinsnickare. Korta arbetsmarknadsutbildningar är en av åtgärderna som Arbetsförmedlingen föreslår för äldre arbetslösa.
Efter närmare två år som arbetslös och omkring 300 sökta jobb utbildar sig Mikael Bergbom till maskinsnickare. Korta arbetsmarknadsutbildningar är en av åtgärderna som Arbetsförmedlingen föreslår för äldre arbetslösa. Foto: Mats Andersson

Var femte arbetssökande har fyllt 55 år, och antalet äldre arbetslösa ökar, visar en rapport från Arbetsförmedlingen. Rapporten pekar också på risker att arbetslösheten bland 55-plussare kommer att ligga kvar på höga nivåer framöver.

–Vi ser nu att arbetslösheten minskar, men det går långsamt och gruppen äldre har det tuffare i konkurrensen. De har inte samma chans som yngre arbetslösa att få jobb när ekonomin vänder uppåt, säger Marcus Löwing, arbetsmarknadsanalytiker på Arbetsförmedlingen. 

Utbildningsnivå och ålderism möjliga orsaker 

Kort utbildning, inaktuell kompetens och funktionsnedsättningar som påverkar arbetsinsatsen räknas av Arbetsförmedlingen upp som möjliga förklaringar till motståndet mot äldre på arbetsmarknaden. 

Åldersdiskriminering pekas också ut som en tydlig bov i dramat. Gamla fördomar om äldres minskade drivkraft, flexibilitet och inlärningsförmåga lever kvar trots att forskning inte visar något samband mellan hög ålder och sämre prestation.

– Forskning ger stöd för att det förekommer diskriminering mot äldre. Det är jätteviktigt att arbetsmarknadens parter medvetandegör problematiken och motverkar den här samhällsutmaningen i ännu högre grad framöver, säger Marcus Löwing. 

Åldersdiskrimineringen är ett stort samhällsproblem, konstaterar Arbetsförmedlingen i sin rapport. Pensionsbolaget SPP har tidigare räknat ut att Sveriges nota för att äldre arbetslösa tvingas gå i pension i förtid, uppgår till 11,4 miljarder kronor årligen i utebliven tillväxt. 

Dyrt för samhället med förtida pensioneringar 

SPP förordar bland annat sänkt arbetsgivaravgift för äldre, och även Arbetsförmedlingen är inne på subventionerade anställningar för de äldre personer som har svårast att ta sig tillbaka in på arbetsmarknaden.

– Vi behöver sänka trösklarna för den som stått utanför länge, för att underlätta återgången till arbetslivet. Men vi vill också se ökade möjligheter till kompetensutbildning, även för äldre, så att man står rustad för förändringar på arbetsmarknaden, säger Marcus Löwing.

– Det är också viktigt att de arbetslösa får hjälp så tidigt som möjligt att gå kortare arbetsmarknadsutbildningar riktade mot områden med tydlig arbetsbrist.
 

Efter 300 sökta jobb utbildar sig Mikael till maskinsnickare

En som fått chans att gå en kortare arbetsmarknadsutbildning, men först efter närmare två år som arbetslös, är Mikael Bergbom. Trots ett digert cv och uppemot 300 sökta jobb i alla möjliga roller och branscher, nappade ingen arbetsgivare. Nu utbildar han sig till maskinsnickare och håller tummarna för att det vänder i november när kursen är klar.

– Jag har jättemycket spring kvar i benen, säger Mikael Bergbom.

Så många äldre är arbetslösa 

• 2025 var cirka 75 000 av de inskrivna arbetslösa 55 år eller äldre, vilket är drygt 4 000 personer fler än 2024. 

• Totalt utgör andelen personer som fyllt 55 drygt en femtedel av alla arbetslösa. Bland dem som varit utan arbete längre än ett år är andelen 28 procent, och bland dem som varit utan arbete i mer än två år är var tredje person 55 år eller äldre.

• Äldre arbetslösa har ökat stadigt som andel av de långtidsarbetslösa sedan 2018.

• Andelen äldre arbetssökande med funktionsnedsättning som medför nedsatt arbetsförmåga har legat relativt oförändrad runt 25 procent sedan 2010.

• 28 procent av de arbetslösa som är 55 år eller äldre saknar gymnasieutbildning.

Källa: Arbetsförmedlingen