Hoppa till huvudinnehåll
Fackligt

Facket skakat av Kommunalskandalen

Skandalerna inom Kommunal har lett till diskussioner om och i hela fackföreningsrörelsen. Maria Nilsson på Systembolagets Unionenklubb hoppas att medlemmar stannar kvar i facket och påverkar i stället för att lämna.
Linnea Andersson Publicerad
Jessica Gow / TT
Kommunals ordförande Anneli Nordström meddelade under onsdagen att hon avgår vid nästa kongress. Jessica Gow / TT

Sedan händelserna i Kommunal avslöjades i förra veckan har Maria Nilsson, ordförande i Unionens klubb på Systembolaget, pratat om hur det ser ut i Unionen med flera andra förtroendevalda. Inte minst på den egna arbetsplatsen, som var föremål för den mutskandal som uppdagades 2003.

Läs mer: Förundersökning mot Vin & Sprit välkomnas av Sifklubben

– Vi fick ju tvätta vår buk offentligt i och med muthärvan. Sedan dess har vi som jobbar på Systembolaget en hård policy, som även spiller över på vår fackliga verksamhet. Jag tror och upplever att folk känner sig trygga med hur vi hanterar det inom Systembolaget och den fackliga verksamheten här, säger Maria Nilsson.

I sin roll som förtroendevald och ordförande för en klubb med cirka 2 600 medlemmar känner Maria Nilsson ett ständigt ansvar att berätta för medlemmarna vad hon vill så att de vet vad de får om de röstar på henne.

– Man får aldrig glömma bort vems mandat man har. Jag representerar mina medlemmar och måste se till att de känner mig och är trygga med mig. Rent personligen tycker jag att förtroendevald är ett av Sveriges vackraste ord. Jag har blivit vald av några som har gett mig sitt förtroende och då måste jag leva upp till det.

Vad säger du till dem som väljer att lämna facket nu?
– Det är samma sak som att inte gå att rösta i valet och sedan säga att ”vad fan har vi för regering”. Det är det som är det fantastiska med demokrati, att jag kan vara med och påverka, men det gäller att jag gör min röst hörd.

Maria Nilsson upplever dock ett problem i dag med att människor i fackföreningsrörelsen, och andra ideella rörelser, tycker att det räcker med att vara medlem och att man inte behöver bry sig så mycket mer. Hon menar att det som förtroendevald är viktigt att förmedla till sina medlemmar att de har rösträtt och ett mandat.

På Systembolaget försöker hon och de andra i facket ställa upp långsiktiga mål så att medlemmarna vet vart de är på väg och att förklara hur stor påverkansmöjlighet man har som medlem. Till exempel varför man skriver en motion om man vill förändra något och att en motion som går igenom ger samma tyngd oavsett om man är förbundsordförande eller en vanlig medlem och att alla måste rätta sig efter beslutet.

– I dagens samhälle pratar vi inte om hur en demokrati är uppbyggd och hur vi kan vara med och påverka den.

#fackligvardag

De senaste dagarna har hashtaggen #fackligvardag spridits i sociala medier, där fackligt förtroendevalda delar med sig av sin vardag. Det är fackligt aktiva som tagit initiativet till kampanjen, som förutom hashtaggen består av en Facebookgrupp, för att väga upp den bild av facket som målats upp i media sedan avslöjandet inom Kommunal.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Fackligt

Unionen: Fler unga aktiva är en ödesfråga

Att få fler unga att engagera sig fackligt är en ödesfråga, anser Unionen. I oktober arrangerades en tvådagarsträff för medlemmar upp till 35 år i förhoppningen att få dem taggade på förtroendeuppdrag.
Johanna Rovira Publicerad 13 oktober 2025, kl 13:15
Unionen satsar på att få fler unga att engagera sig fackligt genom initiativet Generation You. Målet är att stärka den svenska modellen och inspirera nästa generation till att ta förtroendeuppdrag.På bild: Ungdomar sätter upp postit-lappar.
Deltagarna fick välja vilka frågor på arbetsplatsen som engagerade dem mest. Foto: Johanna Rovira

Trots att Unionen har medlemmar i hela åldersspannet så  återfinns de förtroendevalda i övre delen av spannet. Än tydligare blir skevheten i ålder i förbundets styrelser. 

– Vi behöver få in fler unga förtroendevalda med nya perspektiv, säger Malin Engström, kanslichef på Unionen, 

– Det är en ödesfråga, inte bara för Unionen, utan för hela den svenska modellen, som är utsatt för ett högt tryck från olika håll just nu. Finns det inte förtroendevalda som bär modellen i vardagen, då urholkas den. 

Unionens satsar på unga

På Unionens kongress 2023 lyftes motioner om att förbundet borde göra mer för sina yngre medlemmar.  Träffen på Arlanda som fått namnet Generation You,  blev en avstamp för förbundets satsning för att få fler unga förtroendevalda. Ett åttiotal medlemmar från företag med kollektivavtal runt om i Sverige samlades på Arlanda för att få lära sig mer om facket, nätverka och inspireras 

Med den här träffen vill vi ge unga medlemmar som är nyfikna på fackligt arbete möjligheten att lära sig mer och i nästa steg få chansen att kunna väljas som förtroendevalda på sina arbetsplatser.  Om utvärderingarna blir positiva kan det absolut bli fler träffar, säger Malin Engström, som delgav deltagarna på Arlanda, sina farhågor och förhoppningar. 

Yngre ratar facket

Att yngre generellt är mindre hågade att gå med i facket, visar en avhandling som presenterades vid Göteborgs universitet  i våras. Går man inte med i facket runt 30–35 års ålder, så är det kört senare, visar avhandlingen. 

Inställningen till facket har i grunden inte förändrats så mycket. I stället pekar forskningen på att skatteavdraget slopats och att det blivit dyrare att gå med i fack och a-kassa. 

Malin Engström tvivlar dock på att ekonomin är avgörande för ungas engagemang i Unionen. 

– Jag uppfattar det som att unga inte ser vitsen med facket men vill driva specifika frågor. Om vi ska vara självkritiska kan strukturerna uppfattas som lite fyrkantiga därvidlag. Dessutom uppfattas kollektivavtalet som lag – kunskapen om vad facket gör är för låg. 

Firas Mohammed Said. Foto: Johanna Rovira.

Deltagarna på avstampen har dock gedigna fackkunskaper med sig hem, och om de två dagarna räckt för att locka dem till att åta sig ett förtroendeuppdrag återstår att se. Flera anmälde sitt intresse redan under träffen, bland andra Firas Mohammed Said, från Kristianstad: 

–Jag har fått hjälp av Unionen när min dåvarande chef plockade bort flera pass från mitt schema. Jag blir gärna förtroendevald och ser den här träffen som ett bra tillfälle att lära sig om mina rättigheter. Man kan aldrig få för mycket kunskap, säger Firas Mohammed Said.