Sent i natt kom Autonovas ägare Volvo och brittiska TWR överens. Redan i morse började Autonova leverera bilar till Volvo.
Efter tre veckors strid kom ägarna överens.
- Jag är underbart glad. Nu har vi börjat leverera bilarna som stått på gården. På måndag kör vi igång med produktionen igen, säger SIF-klubbens ordförande Benny Frick.
Hela innehållet i överenskommelsen är inte känt, men bland annat innebär den att Volvo tar över majoritetsägandet i Autonova. Volvo tar omgående över ytterligare 26 procent av aktierna och blir majoritetsägare. De resterande 25 procenten tas över 2003.
Bakgrund/ Autonovakonflikten
1993 Volvo lägger ned i Uddevalla. 816 anställda tvingas gå.
1995 Autonova startar i Volvos gamla lokaler. TWR äger 51 procent, Volvo 49 procent.
1997 Produktionen av Volvos C70-modell drar igång.
1998 Företaget går med kraftig förlust, 310 miljoner kronor. Vem som ska stå för förlusten blir senare ett av tvisteämnena mellan ägarna.
1999 För första gången går Autonova med vinst. Volvo förhandlar med TWR om att ta över företaget.
2000 Efter att förhandlingarna kört fast sänker Volvo sin ersättning för C70-bilarna. Autonova hävdar att det nya priset inte ens är ett självkostnadspris.
7 mars 2000 stoppar ägarstriden produktionen. 1050 anställda, varav 150 tjänstemän, berörs.
NIKLAS HALLSTEDT © siftidningen 2000