Hoppa till huvudinnehåll
Jämställdhet

Tyska bolag ska könskvotera

Från och med 2016 ska 30 procent av styrelsestolarna i Tysklands största börsbolag vikas åt kvinnor. Lagförslaget är en överenskommelse mellan regeringspartierna. Den tyska arbetsgivarorganisationen BDI är dock kritisk.
Linnea Andersson Publicerad
Dåvarande tyska arbetsmarknadsministern Ursula von der Leyen, gratuleras efter omröstningen i Bundestag för kvotering av kvinnor till tyska bolagssstyrelser, Berlin, den 18 april 2013.

I dag utgörs den tyska regeringen av 40 procent kvinnor. I näringslivet ser det dock betydligt sämre ut. Knappt 25 procent av styrelseposterna i de största bolagsstyrelserna var besatta av kvinnor i juni i år. En siffra som koalitionsregeringen vill ha upp med minst fem procentenheter, rapporterar TT.

Regeringen bestämde redan vid bildandet 2013 att införa könskvotering till bolagsstyrelserna, och det färdiga lagförslaget är beräknat att läggas fram inom ett par veckor.

Kvoteringslagen är en kompromiss mellan förbundskansler Angela Merkels Kristdemokrater (CDU/CSU) och Socialdemokraterna (SPD). Angela Merkel har tidigare varit kritisk till att könskvotera men stödjer nu lagförslaget, som dock har drivits fram av SPD.

Frankrike, Italien, Nederländerna, Spanien och Norge är några av de europeiska länder som redan har infört kvoteringslagar för bolagsstyrelser.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Jämställdhet

Regeringen stoppar lag om lönetransparens

EU:s nya regler för lönetransparens skulle gälla från juli i år. Sedan ändrade regeringen sig och sköt på införandet till januari 2027. Nu ändrar sig regeringen igen och vill att EU gör om direktivet.
David Österberg Publicerad 26 mars 2026, kl 09:39
Nina Larsson (L), jämställdhetsminister
Regeringen drar tillbaka lagen om lönetransparens. Regeringen vill att EU ändrar på direktivet och skjuter på införandet. Enligt jämställdhetsminister Nina Larsson (L) skapar reglerna onödig administrativ börda. Jessica Gow/TT

Män tjänar mer än kvinnor. Det vill EU ändra på genom direktivet om lönetransparens. Direktivet innebär bland annat att arbetsgivare ska redovisa lönespann i jobbannonser, rapportera löneskillnader mellan kvinnor och män till Diskrimineringsombudsmannen och informera anställda om snittlönen på arbetsplatsen. 

Direktivet skulle bli lag i juli, men sedan ändrade regeringen sig och sköt på införandet till januari 2027. Anledningen var att arbetsgivarna ansåg att de behövde mer tid på sig för att förbereda sig för de nya reglerna. 

Kräver att EU ändrar direktivet

Nu meddelar regeringen att direktivet måste göras om innan det kan bli lag i Sverige. Det blir därför ingen proposition om lönetransparens. I stället ska regeringen verka för att EU gör om direktivet och skjuter på när det ska vara infört.

– Syftet med direktivet är bra. Osakliga löneskillnader måste bekämpas och fler verktyg behövs. Det har samtidigt blivit allt tydligare hur stora utmaningarna är med att genomföra direktivet i en nationell kontext, både för oss i Sverige och i andra EU-länder. Därför behövs det ett omtag på EU-nivå och vi tar nu initiativ till det, säger jämställdhetsminister Nina Larsson i ett pressmeddelande.

Enligt pressmeddelandet har beslutet fattats efter att regeringen haft dialog med arbetsgivare, fackförbund och civilsamhället. Regeringen anser att direktivet inte ger tillräcklig flexibilitet för nationella lösningar och skapar ”onödig administrativ börda”.

Det är oklart hur EU ställer sig till Sveriges krav.