SIF:s kanslichef blir statssekreterare:
Går ned 7 000 i lön
Curt Malmborg lämnar SIF för Finansdepartementet. För två och ett halvt år sedan kom han från ett jobb som statssekreterare på Jordbruksdepartementet.
Lämnar du inte SIF efter kort tid?
- Med SIF-mått mätt är det nog kort tid, för mig är det förhållandevis lång tid. Men jag fick ett erbjudande jag inte kunde motstå. Att vara statssekreterare i finansdepartementet är ett av de mest spännande jobb man kan ha.
Du har varit statssekreterare tidigare. Är det roligare att jobba politiskt än fackligt?
- Nej, det är lika roligt. Frågeställningarna påminner om varandra. En skillnad är att man jobbar med demokratifrågor i facket. Det kommer jag att sakna.
Har du fått gehör för dina idéer på SIF?
- Ja. När jag började hade jag fyra punkter som jag ville jobba med. Det var organisation, rekrytering, kvalitetsarbete och framtidsfrågor. I dag är det full fart på alla de frågorna.
Blir det roligare att jobba under Bosse Ringholm än under Mari-Ann Krantz?
- Jag har trivts jättebra med Mari-Ann. Hon har utvecklats enormt som ordförande. Ringholm är en ny bekantskap. Men de har en sak gemensamt: båda är sportintresserade.
Får du högre lön?
- Nej. Jag går från 62 000 till 55 000 kronor i månaden.
NIKLAS HALLSTEDT © siftidningen 2000