Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsrätt

Unionen vill skärpa las

Antalet medlemmar som har problem att få ut korrekta arbetsgivarintyg ökar hela tiden. Nu vill Unionen att arbetsgivares skyldighet att utfärda intyg förs in i lagen om anställningsskydd.
Linda Svensson Publicerad

Det var Unionenklubben på Tallink Silja i Kalix som föreslog att förbundet ska verka för att lagen skärps, så att det finns sanktionsmöjligheter mot den arbetsgivare som inte utfärdar arbetsgivarintyg vid en anställnings slut. Och Unionens förbundsråd instämmer.

I går beslutade de cirka 140 ledamöterna att förbundet ska verka för att las skärps.

- Jag har haft tre ärenden bara i vår där arbetsgivaren vägrar att utfärda arbetsgivarintyg. Det för ju med sig att medlemmen får en alldeles för lång handläggningstid hos a-kassan och får vänta på ersättning, säger Kjell-Gunnar Lindgren, ombudsman på Unionen Norrbotten.

Hans bild är att det ofta handlar om oseriösa företag, eller små företag där det inte finns någon som handlägger personalärenden.  Om arbetsgivare hotas av skadeståndskrav gissar han att det blir lättare att få ut de nödvändiga intygen.

- De flesta företag vill inte dras till skampålen offentligt.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsrätt

Bulletin får betala halv miljon till Unionen-medlem

En tidigare anställd journalist på nättidningen Bulletin får nu en halv miljon kronor av tidningen. Det efter att Unionen drivit hennes fall till förlikning i domstol.
Sandra Lund Publicerad 14 oktober 2025, kl 15:14
Fru justitia ovanför ingången till Stockholms tingsrätt.
Fru justitia ovanför ingången till vid Stockholms tingsrätt där fallet mellan Bulletin och Unionen avgjordes. Foto: Jonas Ekströmer/TT

Journalisten anställdes av nättidningen Bulletin 2022. 

I mars 2024 blev hon avskedad. Däremellan är de båda parterna, Bulletin och journalisten och hennes fackförbund, inte överens om hon också blivit uppsagd.

Det här ledde till en omfattande arbetsrättslig tvist som från Unionens del innehållit yrkanden som skadestånd för utebliven lön, semesterersättning och pensionsförmåner samt allmänt skadestånd för överträdande av las lagen om anställningsskydd.

Nu har parterna velat få fallet avslutat i domstol, och Stockholms tingsrätt kommit med dom. 

"Stannar mellan parterna"

Det man är överens om är att Bulletin ska betala 550 000 kronor till journalisten och Unionen-medlemmen. 

Varför man valt den vägen vill inte förbundet gå in på i detalj.

– Bevekelsegrunder för varför en förlikning träffas är något som normalt stannar i relationen med parten och i de diskussioner som har varit med motparten. Så är det även i det här fallet, säger Pierre Dahlqvist, förbundsjurist på Unionen.

Båda parter får stå för rättegångskostnader.