Hoppa till huvudinnehåll
Arbetsmarknad

Fler visstidsanställningar leder till ökade klyftor

Från arbetsgivarhåll hävdas det ofta att tillfälliga arbeten är en väg in på arbetsmarknaden. Men enligt en norsk avhandling leder visstidsjobben sällan till fasta anställningar.
Niklas Hallstedt Publicerad

Möjligheten att anställa folk på visstid skiljer sig mellan de nordiska länderna. I Sverige och Finland är var sjätte person i arbetskraften tillfälligt anställd, i Norge och Danmark bara var tionde.

Att otryggheten är större för dem som inte har fasta jobb är uppenbart. Mer överraskande är att det beror på i vilket land man arbetar. Bland dem som hade visstidsanställningar var risken för arbetslöshet störst i Sverige och minst i Norge. Det visar en doktorsavhandling av den norske forskaren Jörgen Svalund, som tidningen Ingenjören berättar om. Avhandlingen bygger på data från åren 2000 till 2007.

- I Norge som har strikta regler för visstidsanställningar, hade en arbetslös långt större chanser att få en fast anställning än en visstidsanställd i Sverige, säger Jörgen Svalund till arbeidslivet.se.

Ett argument för att öka möjligheten att visstidsanställa är att det skulle ge dem som befinner sig längst från jobben, exempelvis unga, funktionshindrade och invandrare, större chans.  Det är tveksamt, enligt Jörgen Svanlund.

- För några personer kan det vara viktigt. Men det blir till priset att fler anställda lättare fastnar i dåliga jobb under dåliga villkor, utan möjlighet till utveckling.

På sikt leder ökat antal visstidsanställningar till att det skapas en klyfta mellan dem som har fasta jobb med goda arbetsvillkor och de övriga.

- I länder som Frankrike, Spanien och Italien ser man samma trend mot en tudelad arbetsmarknad. En stor andel av arbetskraften tvingas växla mellan tillfälliga anställningar, utan chans att få fast jobb, säger Jörgen Svalund.

I Sverige går i dag 680 000 personer på vikariat och andra tidsbegränsade anställningar, det motsvarar 16 procent av arbetskraften.

 

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arbetsmarknad

Minister kallar på parterna – för få etableringsjobb

Att antalet etableringsjobb är så få får arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) att kalla till sig parterna.
– Etableringsjobben behöver bli fler, annars behöver vi tänka om och satsa på andra åtgärder, säger han.
Sandra Lund Publicerad 26 november 2025, kl 10:05
Arbetsmarknadsminister Johan Britz i kostym visar på något litet mellan tumme och pekfinger.
Parterna behöver lägga in en "andra växel" när det kommer till etableringsjobben, anser arbetsmarknadsminister Johan Britz (L). Foto: Henrik Montgomery/TT

Som Kollega nyligen kunde berätta har det bara blivit 84 etableringsjobb fram till och med oktober i år. 

 

Då har anställningsformen funnits i nästan två år, den som skulle få bukt på arbetslösheten för långtidsarbetslösa och nyanlända. Reformen har förhandlats under flera år år, framför allt mellan LO, Svenskt näringsliv och Unionen. 

Men även staten som står för den stora delen av finansieringen. 

 

Men nu börjar den sistnämnda tröttna. 

Johan Britz: "Lägg i andra växel"

Arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) kallar nu till sig parterna, enligt TT. De behöver, enligt honom ”lägga i en andra växel”. 

– Etableringsjobben behöver bli fler, annars behöver vi tänka om och satsa på andra åtgärder. De volymer vi ser är helt otillräckliga för att etableringsjobben ska vara en del i att bryta långtidsarbetslösheten – inte minst hos många utrikes födda, säger han i en kommentar till TT.