200 jobb bort från Stora Enso i Mölndal
Stora Enso lägger ner kartongtillverkningen i Mölndal. Finpapperstillverkningen blir kvar, men den väntas företaget sälja innan året är slut.
- Det känns naturligtvis inte speciellt lustigt. Men beslutet var väntat. Kartongtillverkningen har gått med förlust de senaste fyra åren, säger Rolf Carlsson som är SIF-klubbens ordförande.
- Marknaden på kartong har överkapacitet. Vår maskin är för liten. Det går inte att få lönsamhet.
Nedläggningen av kartongmaskinen är ett led i Stora Ensos strategi att satsa på stora enheter.
530 personer jobbar på bruket i Mölndal. Enligt företaget försvinner nu 200 jobb.
- Jag tror det i slutändan blir färre som får gå, 150 kanske. Stora Enso brukar sköta personalminskningar på ett bra sätt. En del kommer erbjudas avtalspension och vissa får hjälp att studera.
När nedläggningen av kartongmaskinen är klar väntas Stora Enso sälja den kvarvarande finpapperstillverkningen. Rolf Carlsson tror att den affären kan bli klar i slutet på året.
- Jag tror att det finns köpare och att en försäljning kan bli positiv. Vi måste satsa på att bli ett nischbruk. Det är enda sättet att klara sig med små maskiner. Vår nisch är färgat papper.
På måndag inleds MBL-förhandlingarna om uppsägningarna.
JOHANNA JOHNSSON © siftidningen 2000