Hoppa till huvudinnehåll
Ledare

Ta chansen att utvecklas

Hör du till dem som har en arbets­givare som peppar dig att utvecklas? Grattis i så fall. Knappt hälften av Unionens medlemmar genomför kompetensutveckling under ett år.
Susanna Lundell Publicerad

Det är självklart inget som säger att du måste utvecklas. Men om du har gått och funderat på att du vill ta ett kliv uppåt eller i sidled, kan det vara en god idé att gå igenom vad du har gjort och vad du kan. Om du ser att du saknar en viss kompetens för att kunna få ett visst jobb, är det klokt att leta efter utbildningar som kan göra att kunskapsluckorna fylls igen. Genast blir du mer attraktiv när du söker nya jobb. Du har också ett betydligt bättre läge i nästa löneförhandling om du kan visa att du medvetet valt att utveckla din kompetens med sådant som arbetsgivaren visat att hon eller han efterlyser.

Vems är ansvaret för att du har den senaste och bästa kompetensen? I grunden är det naturligtvis arbetsgivarens. Men det skadar inte att ligga steget före. Många chefer tar tacksamt emot uppslag på utvecklande insatser för dig eller hela din arbetsgrupp.

Ett vanligt misstag många gör är att vänta på att chefen ska ta första steget och föreslå vilka kurser du bör gå. Det är betydligt bättre att du själv är aktiv i att se dig om efter lämpliga utbildningar. Kompetens är som bekant en färskvara och vem är en bättre expert än du själv på vad du kan tänkas behöva för att utvecklas.

Tiden är en bristvara hos många chefer, så ta chansen och hjälp din chef på traven. Kom väl förberedd till nästa utvecklingssamtal. Berätta om vad du vill utveckla hos dig själv och varför. Lyft fram vilka fördelar det har i ditt dagliga arbete om du får en viss sorts kompetensutveckling. Ta sedan fram ett underlag som du förberett före samtalet med chefen på vilka kurser som finns inom det område du vill fortbilda dig i.

Under samtalet serverar du sedan ditt färdiga smörgåsbord för just din kompetensutveckling för chefen. Det är bara för henne eller honom att välja. Lättare än så kan det inte bli för din chef och hon eller han är säkert mer än tacksam för att du lagt ner allt detta arbete. Du framstår också som tydlig med vad du vill och ditt engagemang kan ingen tvivla på när du förberett dig upp till tänderna. Sedan är det förstås självklart att din arbetsgivare också har en viktig del i din kompetens­utveckling.


Om chefen vill att du ska trivas och stanna kvar på ditt jobb gör han eller hon klokt i att uppmuntra din utveckling på så många sätt de kan. Det är ingen hemlighet att den som känner sig uppmuntrad och uppskattad stannar längre på sin arbetsplats än den som inte uppfattar att det den gör betyder något. Kurser och utbildningar är ett tydligt sätt för arbetsgivaren att visa att de tycker att du är värd att satsa på.

Så ta nu chansen och ge dig själv det du bäst av allt förtjänar. Ett gott och kompetensutvecklande år!

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Ledare

Därför ska du bry dig om fängslade journalister

Att en svensk journalist fängslas i Turkiet är väl inget som gemene man behöver bry sig om? Jo, i allra högsta grad – det påverkar allas våra demokratiska rättigheter.
Helena Ingvarsdotter Publicerad 12 maj 2025, kl 06:00
Helena Ingvarsdotter
Helena Ingvarsdotter, chefredaktör Kollega och Chef & Karriär. Foto: Klas Sjöberg

Ingen rök utan eld, brukar man ju säga. Men när det gäller journalisten Joakim Medin som sedan en tid tillbaka sitter i ett turkiskt högsäkerhetsfängelse så är det faktiskt just så – det ryker helt utan eld. För det enda han har gjort är att ägna sig åt journalistiskt arbete, och det han har skrivit är publicerat inom Sverige. Han har inte brutit mot några lagar som gäller här.

Men nu står han anklagad för brott som kan ge många års fängelse i Turkiet. Det sägs att han varit aktivist och tagit politisk ställning, men det han anklagas för handlar till exempel om att han intervjuat personer från organisationer som fått terrorstämpel. En journalist måste kunna intervjua även sådana människor, det betyder inte att reportern instämmer i intervjupersonens åsikter.

Som Joakim Medin själv skrev på en lapp inifrån fängelset: Journalistik är inte ett brott, inte i något land.

Stanna upp en stund och fundera över alternativet – att det fria ordet inte fanns.

Varför ska du som läser den här spalten bry dig om det här? Är inte det en fråga enbart av intresse för medierna? Nej, för ett angrepp på journalistik är ett angrepp på demokratin. Det är journalister och fackligt aktiva som tystas först i odemokratiska samhällen. Men det stannar inte där, det påverkar yttrandefriheten för alla. Det leder till förtryck av människor som tycker annorlunda än de som styr, vilket i sin tur leder till självcensur.

Vissa skulle invända att det är journalisterna själva som ägnar sig åt censur, eftersom media inte alltid rapporterar om allt. Men där måste man komma ihåg att journalister bara kan berätta sådant som är bekräftat sant, det går inte att skriva när något endast är rykten. Så även om du irriterar dig på medierna ibland, stanna upp en stund och fundera över alternativet – att det fria ordet inte fanns. Ett samhälle av rädsla och tystnad.