Hoppa till huvudinnehåll
Fackligt

Är du kongresskompetent?

Unionens har kongress i oktober. Men har du någon aning om vad kongressledamöterna gör, förutom att äta kakor och debattera kommatecken i handlingsprogrammet? Testa dig själv i Kollegas kongresstest.
Johanna Rovira Publicerad
Tomas Oneborg / TT
Redo att ta över? Vid höstens kongress kommer Unionens ordförande Cecilia Fahlberg att få möta sin efterträdare. Tomas Oneborg / TT

Vad är en kongress?

  1. En lite större form av konferens.
  2. Förbundets högsta beslutande organ som bestämmer vad Unionen ska göra de nästkommande fyra åren.
  3. Namnet på ett delikat bakverk innehållande mandel

Svar: Rätt gissat! Vad du än svarat.

Vad är en motion?

  1. De förbättringar som förbundsstyrelsen, FS, föreslår för nästa mandatperiod.
  2. Den pausgympa som de 260 förtroendevalda ledamöterna tar efter varje fikapaus. 
  3. Förslag som vilken medlem som helst kan skicka in till förbundet och som kongressen sedan får ta ställning till.

Svar: 3 – Unionens kongress ska ta ställning till 84 motioner denna gång.

Vad betyder det när en motion blir avslagen av FS?

  1. Det innebär startskottet eller avsparken för en ny kampanj.
  2. Det betyder att motionen var så gammal att den förlorat sin fräschör.
  3. Det betyder att FS dissar idén och att den inte blir av.

Svar: Inget av det ovanstående. Även om FS dissar idén kan kongressen i alla fall besluta om att förslaget ska genomföras.

Vad innebär det att FS anser att en motion är besvarad?

  1. Att ordförande Cecilia Fahlberg skrivit ett personligt brev till motionären och tackat för visat intresse.
  2. Att motionären inte har full koll på vad som görs i förbundet och att Unionen redan gör eller tänker göra det som föreslås.
  3.  Att förslaget står utanför Unionens makt att genomföra och i stället borde riktas till Gud, regeringen eller någon helt annan instans.

Svar: Både 2 och 3 är rätt.

Vad menas när FS svarar att motionen är beaktad?

  1. De snor de själva idén, men gör på något annat sätt än vad som föreslagits.
  2. Motionerna delas upp i kategorier utifrån deras värde för förbundet. En b-aktad motion betraktas alltså mindre värd än en a-aktad.
  3. De signalerar att kongressen bör ägna extra uppmärksamhet åt just denna motion.

Svar:1.

Kongressledamöterna voterar titt som tätt – vad gör de då?

  1. De ställer sig upp i talarstolen och voterar sig varm för en hjärtefråga.
  2. Tja, det är ju ganska mycket kakor och mat på en kongress, så att de voterar ibland är väl inte så konstigt – hoppas bara för trevnadens skull att de inte gör det i kongressalen.
  3. De röstar om olika förslag. Först genom att skrika ja så högt som möjligt, men om någon blir missnöjd med kongressordförandens tolkning av resultatet, kräver denna votering som sker via mentometerknappar.

Svar: 3. Rösträkning av handuppräckning hör tydligen till det förgångna.

Vad innebär två tredjedels majoritet?

  1. Att åtminstone två tredjedelar av kongressledarmöterna måste befinna sig i kongressalen för att ett förslag ska få voteras.
  2. Att två av tre kongressledarmöter tillhör heteronormen.
  3. Att ett majoritetsbeslut inte räcker - två tredjedelar av kongressledamöterna måste rösta ja för att en förändring ska gå igenom.

Svar 3. 

Veta mer?

Vill du lära dig ännu mer om hur Unionens kongress går till?

 >>> Unionens kongresswebb.

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Fackligt

Unionen varslar om strejk på spelbolaget King

Förhandlingarna om kollektivavtal har misslyckats. Fackförbunden Unionen och Sveriges ingenjörer varslar därför om strejk på spelbolaget King.
Lena Michanek, Johanna Rovira, Kamilla Kvarntorp Publicerad 15 september 2026, kl 10:45
Exteriörbild, Kings kontor i Stockholm.
Ett års förhandlingar har inte lett till något kollektivavtal på spelbolaget King. Nu varslar Unionen och Sveriges Ingenjörer om strejk. Foto: Kamilla Kvarntorp

–  Vi har förhandlat i botten och arbetsgivarna vill inte möta oss i vårt krav på kollektivavtal. Att varsla om strejk är inget vi gör varken ofta eller lättvindigt och det beror på att de allra flesta arbetsgivare är beredda att möta våra krav på kollektivavtal, säger Martin Wästfelt, förhandlingschef på Unionen. 

– Vår uppfattning är att vi tillsammans med Sveriges ingenjörer har en organisationsgrad på runt 80 procent av de anställda på King och att det finns ett starkt stöd för  kollektivavtal. Möter King inte vårt krav tar vi ut alla  våra medlemmar i strejk, en total arbetsnedläggelse, säger Martin Wästfelt. 

Spelbolaget King utvecklar mobilspel och ligger bland annat bakom Candy crush. Företaget har cirka 550 anställda i Stockholm och Malmö. 

I ett års tid har samtal och förhandlingar om kollektivavtal förts mellan de båda fackförbunden och företaget utan att man kommit överens. 

Strejkvarsel lagt av Unionen och Sveriges ingenjörer

Kajsa Sima Falck, porträttbild
Kajsa Sima Falck.

Unionen och Sverige ingenjörer hotar därför med strejk från och med fredag 25 september om man inte når en uppgörelse innan dess.  Ombudsmän från de båda förbunden hovrade sida vid sida utanför Kings huvudkontor i Stockholm för att kunna lämna över strejkvarslet, som måste lämnas fysiskt och signeras. 

Vid tiotiden dök representanter från företaget upp och signerade varslet, som sedan mejlades in till Medlingsinstitutet. 

– Våra medlemmar uppskattar King som arbetsplats och de vill vara med och bidra till företagets fortsatta framgång. Samtidigt finns en stark övertygelse om att långsiktig trygghet och verkligt inflytande kräver ett kollektivavtal säger Kajsa Sima Falck, ordförande för Unionenklubben på King i ett pressmeddelande. 

– Det engagemang som medlemmarna har visat gör mig stolt, och det visar att de är beredda att kämpa för rätten att få vara med och påverka sina villkor. 

Medlare kommer nu att utses av Medlingsinstitutet. 

Alla är inte positiva till kollektivavtal 

Men alla delar inte den uppfattningen. Utanför Kings kontor på Malmskillnadsgatan i Stockholm träffade Kollega en anställd på företaget. Han vill vara anonym och berättar att han själv inte är med i facket.

- Jag går på bolagets linje. Jag köper inte att det är bäst med kollektivavtal för alla. Det kan till och med vara bättre att kunna sätta sina egna villkor. Finns kollektivavtal är det till exempel mer låst hur tjänstepensionen utformas.

Han har flera kollegor som tycker likadant.

- Jag vet att jag har kollegor som tycker som jag och är inte alls övertygad om att de flesta av mina kollegor vill ha kollektivavtal.

Kollega frågade även ett tiotal andra anställda på företaget om de ville kommentera varslet. De avböjde.

Kollega söker spelbolaget King för en kommentar.