Volvo köper Renaults lastbilstillverkning och blir störst i Europa på tunga lastbilar.
- Vi tror på affären. Den är bra på lång sikt, säger Lars-Göran Larsson, PTK-ordförande på Volvo.
Tillsammans kommer Volvo-Renault att behärska 28 procent av marknaden för tunga lastbilar i Västeuropa. I Nordamerika kommer andelen att ligga på 24 procent, tack vare det amerikanska dotterföretaget Mack.
- Volvo behöver Mack för att kunna växa på den amerikanska marknaden. Och Renault är starka på södra Europa, säger Lars-Göran Larsson som i det här läget inte ser några negativa sidor med affären.
- Det kommer inte att finnas så många tillverkare kvar i framtiden. Då tycker vi att det är bättre att Volvo väljer partner än att man utsätts för uppköp.
Volvo räknar med stora samordningsvinster, bland annat på inköpssidan. Redan efter två år ska den årliga besparingen ligga på 3,5 miljarder kronor. Framöver räknar man med att ytterligare 3 miljarder per år ska sparas.
Enligt Lars-Göran Larsson är rationaliseringar ofrånkomliga på sikt oavsett om affären genomförs eller inte.
- Det är överproduktion i världen. Hade Scaniaaffären blivit av kunde effekterna ha blivit ännu större, säger Lars-Göran Larsson.
Som betalning får Renault 15 procent av aktierna i Volvo AB, till ett värde av ungefär 14 miljarder kronor. Renault förbinder sig att stanna kvar som ägare i minst tre år och har sagt att de tänker öka sitt ägande till 20 procent. Därmed blir Renault Volvos största ägare.
Affären ska nu granskas av konkurrensmyndigheter innan den är i hamn.
NIKLAS HALLSTEDT © siftidningen 2000