Hoppa till huvudinnehåll
Arkiv

Vad gör ni med HTF:s aktier?

Förbundsstyrelsen har behandlat en motion från Mälardalsavdelningen om förbundets principer när det gäller aktieinnehavet. <br /><br />Vad var problemet med HTF:s aktieportfölj?<br />
Publicerad
Motionen ifrågasatte tre företag där HTF har haft aktier. Det ansågs inte lämpligt. Men företagen är inte aktuella, vi har inte aktier i dem längre, säger Agneta Hallberg i förbundsstyrelsen.
Hur gick diskussionen?
- Vi kom fram till att behålla den policy vi har. Det vill säga att göra bedömning från fall till fall. Men det gäller att vi är uppmärksamma på de signaler vi får från avdelningar och medlemmar. Det kan vara svårt att ha fullständig kontroll. Vi har ju en förvaltare som sköter det praktiska och han kan köpa aktier i ett bolag som vi anser är OK. Sen kanske det bolaget har aktier i ett annat som i sin tur äger ett tredje. Att följa hela den kedjan och vara hundra procent säker på att det är lämpliga företag kan vara ganska svårt.
Hur kan ni påverka bolagen?
-Vår ambition är att se till att alla tecknar kollektivavtal. Vi har ju aktier i Transcom. Om det inte hade blivit avtal där hade vi givetvis diskuterat vårt innehav. Vi ska inte ha aktier i bolag som inte delar våra fackliga värderingar. Företag som inte sköter sig hamnar på vår svarta lista.
Fakta om HTF:s innehav
HTF:s aktieinnehav är i mitten av mars värderat till drygt 394 miljoner kronor. De tio största posterna finns i Ericsson, Telia/Sonera, Nordea, Skandia, Boliden, Multic, SHB, Skanska, HM och WM-Data.



Nytt fack för studerande


Ett nytt studerandefack med inriktning på universitet och högskolor har sett dagens ljus. Det heter Tria, vilket betyder tre på latin.

Bakom satsningen på Tria står de tre fackförbunden HTF, ST och SKTF och medlemmarna erbjuds medlemskap i alla tre förbunden. 100 kronor för hela studietiden ska medlemskapet kosta.
- Förhoppningen är att det ska bli attraktivt för studenterna att gå med i Tria i stället för något yrkesförbund, säger HTF:s ordförande Holger Eriksson
Den stora lanseringen sker när höstterminen startar, men redan nu är man i färd med att bygga upp organisationen. Kansliet är i full gång. Det är placerat på ST. Där kommer sex personer att arbeta, två från varje förbund.
En webbsida, medlemsregister och en medlemstidning planeras. Planer finns också på ett Tria-direkt dit medlemmarna ska kunna ringa och få hjälp med frågor av facklig natur.
Om tre år kommer verksamheten att utvärderas och om resultatet är bra kommer den att permanentas.
-Målsättningen var att Tria skulle ha 30 000 studerandemedlemmar om ett år, säger Holger Eriksson, men den prognosen får vi nog höja. Det är sannolikt flera som kommer att söka sig till organisationen.
Vid senaste årsskiftet hade HTF drygt 4 000 studerandemedlemmar, 8 650 och ST drygt 1 800.
.


Färre medlemmari TCO-förbunden


Antalet aktiva medlemmar i TCO-förbunden minskade under 2004 med drygt 11 600. Bland de sex större förbunden var det endast Lärarförbundet och Vårdförbundet som ökade medlemsantalet. Största minskningen skedde i SIF och ST.
Antalet aktiva medlemmar är nu:
SIF 301 086
Lärarförbundet 178 718
HTF 157 659
SKTF 137 978
Vårdförbundet 97 270
ST 73 544
Finansförbundet 33 012
Polisförbundet 16 455
Journalistförbundet 14 718
FTF 12 899
Teaterförbundet 7 821
Farmaciförbundet 5 502
Försvarsförbundet 4 615
Tull-Kust 2 500
SFHL 1 953
Symf 1 841
SLF 1 084




Många aktiviteterpå kvinnodagen


HTF firade den internationella kvinnodagen med olika aktiviteter runt om i landet. Göteborgsavdelningen arrangerade tillsammans med ST och SKTF en träff där bland andra Ma Oftedal talade om att våga ta språnget.
Mälardalsavdelningen höll tillsammans med SIF, SKTF och ST ett seminarium i Västerås där temat var: Manligt och kvinnligt - om skillnaderna i arbetslivet.
Stockholmsavdelningen bjöd på hotellfrukost och föreläsning om vardagsfeminism av författaren Jennie Sjögren.
Gävle-Dalaavdelningen hade jämställdhetskonferens för förtroendevalda och sedan ett arrangemang på Gävle teater. (Se sid 60-61)
Norrbottens- och Västerbottensavdelningarna höll heldagskurs för förtroendevalda om hur man gör lönekartläggning och jämställdhetsplan.
Dessutom besökte flera avdelningar utvalda företag och klubbar, som jobbat särskilt bra med jämställdhetsfrågorna, och bjöd på tårta.



Äntligen ledigt


I år är för första gången nationaldagen den 6 juni helgdag. Kanske var det tack vare HTF:s kongress 1990 som denna reform genomförts. Femton års facklig kamp och nu är löntagarna lediga? Nja, det kanske inte är riktigt sant. HTF bad TCO driva frågan, men ett år senare när förbundstidningen kollade läget hade TCO inte rört ett finger. Frågan var inte prioriterad...





Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arkiv

Sparkad Pridegeneral kräver skadestånd

I december fick festivalgeneralen för Malmö Pride sparken. Nu stämmer Unionen arbetsgivaren och kräver 150 000 kronor i skadestånd.
David Österberg Publicerad 15 april 2019, kl 15:44
Johan Nilsson/TT
Den avskedade festivalgeneralen tillbakavisar anklagelser om att ha misskött sin anställning. Johan Nilsson/TT

Föreningen Malmö Pride bildades 2015 och arrangerar den årliga Pridefestivalen i Malmö. En av grundarna, en nu 34-årig man, valdes till ordförande och året därpå blev han också general för festivalen.

Men förra året uppstod flera konflikter i föreningen. Festivalgeneralen fick bland annat kritik för att han både var ordförande för föreningen och anställd av den. Han kritiserades också för att förutom sin lön ha fått provision på intäkterna till Pridefestivalen och för att ha dålig koll på organisation och administration.

Föreningen och Malmö stad – en av festivalens största finansiärer – lät då en revisionsfirma granska hur föreningen hade skötts. Utredningen visade att styrelsen delvis misskött sitt arbete. Revisorn anmärkte bland annat på föreningens bokföring och på dess interna kontroll. 

Den sista oktober förra året höll Malmö Pride ett extra årsmöte och vid det byttes hela styrelsen ut. Då utsågs också en ny ordförande och 34-åringen fick fortsätta som festivalgeneral.

Kort därefter blev han dock avstängd från sin tjänst och i början av december fick han sparken. Styrelsen ansåg bland annat att han borde ha tecknat ett ramavtal med Malmö stad, att han brustit i sin rapportering till styrelsen och misskött organisation och administration.  

Men nu stämmer Unionen arbetsgivaren och vill att Arbetsdomstolen förklarar att avskedandet är ogiltigt. Unionen kräver också att föreningen betalar 34-åringen 150 000 kronor i skadestånd.

Enligt stämningsansökan tillbakavisar 34-åringen att han misskött sin anställning och påpekar att den gamla styrelsen inte hade några invändningar mot hur han skötte sitt arbete. Han anser också att den nya styrelsen blandar samman vad han gjort som ordförande med vad han gjort som anställd och att den främst fokuserar på saker som hänt innan den nya styrelsen tillträdde.