Hoppa till huvudinnehåll
Arkiv

Uppsagd ombudsman stämmer SIF

Publicerad

Uppsagd ombudsman stämmer SIF

I slutet av april sades ombudsmannen upp från SIF:s regionkontor i Skaraborg och stängdes av från sitt arbete. Enligt mannen kom uppsägningen utan förvarning och saknar grund. Han stämmer nu SIF på 100 000 kronor.

Anledningen till uppsägningen sades vara personliga skäl. Senare preciserades detta till samarbetssvårigheter och illojalitet. Enligt mannens advokat Staffan Uvabeck är mannen oförstående till anklagelserna.
- Han är mycket förundrad. Dessutom har han inte fått någon varning eller erinran före uppsägningen.
Den uppsagde hävdar nu att SIF Skaraborg brutit mot las på tre punkter: det saknas saklig grund för uppsägningen, den har genomförts utan förhandlingar och han har inte erbjudits omplacering. Mannen kräver att omgående få tillbaka sin tjänst och 100 000 kronor i ersättning för kränkningen.
- Det är en högre ersättning än normalt vid en felaktig uppsägning, men eftersom han har arbetat med uppsägningar som ombudsman har han en särskilt utsatt position, säger Staffan Uvabeck.
SIF Skaraborgs ombud advokat Toivo Öhman vill i dagsläget inte kommentera ärendet, utan hänvisar till det svar han kommer att ge domstolen. Han tillbakavisar dock uppgiften att arbetsgivaren skulle ha brutit mot lagen.
- Det enda som är sant är att mannen har blivit uppsagd och att det beror på illojalitet och samarbetssvårigheter.
Inte heller Lars Carlsson, ordförande i SIF Skaraborgs avdelningsstyrelse, vill uttala sig om fallet, detta med hänsyn till den uppsagde ombudsmannen.

NIKLAS HALLSTEDT © siftidningen 2000

Bläddra i senaste numret av våra e-tidningar

Bläddra i senaste numret av Kollega

Till Kollegas e-tidning
C&K 2-25

Bläddra i senaste Chef & Karriär

Till Chef & Karriärs e-tidning
Arkiv

Sparkad Pridegeneral kräver skadestånd

I december fick festivalgeneralen för Malmö Pride sparken. Nu stämmer Unionen arbetsgivaren och kräver 150 000 kronor i skadestånd.
David Österberg Publicerad 15 april 2019, kl 15:44
Johan Nilsson/TT
Den avskedade festivalgeneralen tillbakavisar anklagelser om att ha misskött sin anställning. Johan Nilsson/TT

Föreningen Malmö Pride bildades 2015 och arrangerar den årliga Pridefestivalen i Malmö. En av grundarna, en nu 34-årig man, valdes till ordförande och året därpå blev han också general för festivalen.

Men förra året uppstod flera konflikter i föreningen. Festivalgeneralen fick bland annat kritik för att han både var ordförande för föreningen och anställd av den. Han kritiserades också för att förutom sin lön ha fått provision på intäkterna till Pridefestivalen och för att ha dålig koll på organisation och administration.

Föreningen och Malmö stad – en av festivalens största finansiärer – lät då en revisionsfirma granska hur föreningen hade skötts. Utredningen visade att styrelsen delvis misskött sitt arbete. Revisorn anmärkte bland annat på föreningens bokföring och på dess interna kontroll. 

Den sista oktober förra året höll Malmö Pride ett extra årsmöte och vid det byttes hela styrelsen ut. Då utsågs också en ny ordförande och 34-åringen fick fortsätta som festivalgeneral.

Kort därefter blev han dock avstängd från sin tjänst och i början av december fick han sparken. Styrelsen ansåg bland annat att han borde ha tecknat ett ramavtal med Malmö stad, att han brustit i sin rapportering till styrelsen och misskött organisation och administration.  

Men nu stämmer Unionen arbetsgivaren och vill att Arbetsdomstolen förklarar att avskedandet är ogiltigt. Unionen kräver också att föreningen betalar 34-åringen 150 000 kronor i skadestånd.

Enligt stämningsansökan tillbakavisar 34-åringen att han misskött sin anställning och påpekar att den gamla styrelsen inte hade några invändningar mot hur han skötte sitt arbete. Han anser också att den nya styrelsen blandar samman vad han gjort som ordförande med vad han gjort som anställd och att den främst fokuserar på saker som hänt innan den nya styrelsen tillträdde.